Francúzsko zaplatí takmer 950 miliónov eur za dve bojové lode typu Mistral, ktoré nedodalo Rusku kvôli jeho angažovaniu v konflikte na východe Ukrajiny. Uviedla to v noci nadnes belgická tlačová agentúra Belga.
Francúzsko pošle necelých 949 800 000 eur na účet Ruskej federácie za nedoručenie dvoch vojnových lodí špecializovaných na prevoz bojových vrtuľníkov. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý bol zverejnený v stredu večer na internetových stránkach francúzskeho Národného zhromaždenia a ktorý poslancom predstavil šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.
Francúzska vláda už koncom augusta oznámila, že poplatky Rusku za nesplnený obchodný kontrakt budú nižšie ako jedna miliarda eur, presnú sumu však vtedy nešpecifikovala.
Na základe dohody podpísanej 5. augusta medzi Parížom a Moskvou, francúzska vláda musí ruskej strane vrátiť "dohodnutú sumu" v presnej výške 949.754.849 eur. Táto suma zodpovedá už vyplateným preddavkom Ruska na nákup oboch vojnových plavidiel, ktorých kúpna cena bola vypočítaná na 1,2 miliardy eur. Satirický týždenník Le Canard Enchaine informoval, že celkové náklady na výstavbu lodí boli až okolo dvoch miliárd eur, zásluhou dodatočných faktúr, čo však minister financií Michel Sapin dementoval.
Okamžite po zaplatení uvedenej sumy, navrátení ruskej vojenskej techniky, ktorá bola integrovaná do výstavby Mistralov, a po odstránení ruských nápisov bude mať Francúzsko voľné ruky a rozhodne sa, ako ďalej naložiť s loďami vhodnými na predaj aj do zahraničia. Návrh zákona však stanovuje, že v prípade ich predaja do cudziny musí byť ruská strana o tomto zámere vopred písomne informovaná.
Text zákona ešte musí preskúmať parlamentný Výbor pre zahraničné záležitosti, čo sa má stať 15. septembra. O dva dni neskôr budú o návrhu zákona rozhodovať poslanci v rámci plenárneho zasadnutia parlamentu.
Paríž nepopiera, že sa už začali rokovania o predaji oboch plavidiel iným štátom. Podľa anonymných zdrojov z prostredia francúzskej vlády prichádza do úvahy napríklad Egypt, pričom časť finančných prostriedkov na nákup lodí by mohla pochádzať z krajín Perzského zálivu. Medzi ďalšie krajiny, ktoré majú záujem o Mistraly, patrí Kanada a India.