StoryEditor

Orbán v Bratislave. Kvóty odmietame, ale utečencov musíme rozlišovať

19.06.2015, 16:48
Na Bratislavskom hrade sa zišli premiéri Česka, Poľska a Maďarska. Spolu s prezidentom Hollandom ich privítal premiér Robert Fico.

Stretnutie štyroch premiérov sa koná na záver slovenského predsedníctva v rámci krajín Vyšegrádskej štvorky. Výnimočným hosťom je tento rok aj francúzsky prezident Francois Hollande.

Cieľom stretnutia bolo zhodnotiť výsledky slovenského predsedníctva, a schváliť program toho ďalšieho, ktoré po Slovensku prevezme Česká republika.

Na stretnutí s prezidentom Hollandom premiéri rokovali aj o vzájomných vzťahoch krajín V4 a o aktuálnych európskych témach, akými sú energetická bezpečnosť, spoločná armáda a najmä problematiku imigrantov, s ktorými spomedzi krajín V4 bojuje najmä Maďarsko.

Spoločne odmietame kvóty pre členské krajiny. Je však treba odlišovať tých utečencov, ktorí utekajú pred vojnou a biedou, a tých, ktorí chcú len využívať európske krajiny. Len v tomto roku prišlo do Maďarska viac utečencov než za celý minulý rok,“ vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán.


Maďarský premiér Viktor Orbán. Snímka: TASR/M. Svítok

Práve Maďarsko sa rozhodlo riešiť imigrantov radikálne, a to výstavbou štvormetrového plota na hraniciach so Srbskom. Ku kritike kvót sa pripojili aj ostatní zúčastnení, vrátane prezidenta Francoisa Hollanda.

Na rokovaniach odzneli aj názory na tému krízy v Grécku. „Je v záujme nás všetkých, aby sa kríza v Aténach vyriešila. Je na rade Grécko, aby urobilo správne rozhodnutia, a v eurozóne zostalo,“ povedal francúzsky líder Hollande. Jeho slová podporil slovenský premiér. „Sme za to, aby Grécko zostalo v eurozóne, ale nie za každú cenu,“ vyhlásil Fico.

Lídri sa zaoberali aj vytvorením spoločnej bojovej skupiny v rámci krajín V4. Tú iniciovalo najmä Poľsko, ktoré zastupoval Tomasz Siemoniak, poľský minister obrany. „Rozhodnutie vytvoriť spoločnú bojovú skupinu nás stálo veľa síl, ale ide o dobrú vec. S napätím totiž v Poľsku sledujeme situáciu na Ukrajine, ktorá je stále kritická,“ vyhlásil Siemoniak. Spoločná bojová skupina krajín V4 by mala vzniknúť v prvej polovici budúceho roka.

Premiéri spoločne zhodnotili úspech slovenského predsedníctva, ktoré od prvého júla prevezme Česká republika. „Chceme nadviazať na Slovenské predsedníctvo, a rozvíjať projekty, ktoré Slovensko začalo,“ uviedol český premiér Bohuslav Sobotka. Iniciatívu krajín V4 podporil aj francúzsky prezident. „Vyšegrádska štvorka je dôležitý článok koncepcie slobodnej Európskej únie,“ vyhlásil Hollande.

Po ukončení stretnutia sa predsedovia vlád odobrali na bezpečnostnú konferenciu GLOBSEC 2015, ktorej desiaty ročník sa koná až do nedele v hoteli Kempinski.

01 - Modified: 2007-06-28 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Revolúcia vo Wimbledone
01 - Modified: 2023-09-28 14:13:28 - Feat.: - Title: Dáta z kozmu? Európa je lídrom, v niečom sme lepší než NASA či Čína, tvrdí pre HN šéf vesmírneho programu EÚ 02 - Modified: 2023-09-15 05:57:29 - Feat.: - Title: Smer sa podľa Danka nechal pri potýčke s Matovičom vyprovokovať. SNS navrhuje riešenie migrácie spolu s V4 03 - Modified: 2023-09-08 17:41:07 - Feat.: - Title: Naše parlamentné voľby sa týkajú Maďarska i osudu V4 04 - Modified: 2023-09-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Expert pre HN o ďalšom vývoji vojny: Každý deň sa Ukrajinci posúvajú vpred, potrebujeme byť trpezliví 05 - Modified: 2023-07-06 14:52:23 - Feat.: - Title: V krajinách V4 domácnosti míňajú na potraviny 21 až 26 percent svojich príjmov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2023 14:17