November 1989 -- Po vyše 40 rokoch vlády prišli českí komunisti o moc. Koncom novembra totiž Federálne zhromaždenie zrušilo článok ústavy o vedúcej úlohe Komunistickej strany. Stalo sa tak po týždni búrlivých demonštrácií po celom Československu. Komunisti padli na samé politické dno a odvtedy bola strana v opozícii.
Jún 1992 -- Už o necelé tri roky sa komunistom podarilo dostať sa do parlamentu. Strana kandidovala spoločne s Demokratickou ľavicou. Spolu vytvorili koalíciu pod názvom Ľavý blok, ktorý skončil druhý za koalíciou ODS a KDS pod vedením Václava Klausa.
Apríl 1995 -- Sociálni demokrati pod vedením ich vtedajšieho šéfa Miloša Zemana zakázali spoluprácu s niekoľkými extrémistickými stranami. Práve tzv. Bohumínske uznesenie bráni spolupráci s komunistami v súčasnosti.
Jún 2002 -- Parlamentné voľby v roku 2002 boli pre komunistov prvým väčším úspechom, získali v nich vyše 18 percent. V parlamente tak zasadlo 41 komunistických poslancov. KSČM sa súčasne stala treťou najsilnejšou parlamentnou stranou, po ČSSD a ODS. Na tejto pozícii ostala aj po voľbách v roku 2006.
Jún 2004 -- Komunisti prepísali históriu, keď boli úspešní aj vo voľbách do europarlamentu. KSČM bola vtedy druhá a získala vyše dvadsať percent hlasov. Z 24 miest, ktoré boli vyhradené pre českých europoslancov, až šesť obsadili práve nominanti KSČM. Prevalcovali tak rivalov z ČSSD, čo neskôr viedlo k rezignácii premiéra Vladimíra Špidlu.
Október 2012 -- Výrazným úspechom komunistov boli voľby do krajských zastupiteľstiev. Vzišiel z nich totiž prvý komunistický hajtman Oldřich Bubeníček v Ústeckom kraji. V celkovom poradí skončili druhí, hneď za ČSSD. Kandidovali v 13 krajoch, kde dosiahli takmer 21 percent hlasov. Vďaka tomu získali 182 mandátov. Absolútne zvíťazili v Ústeckom a Karlovarskom kraji. (esm)