StoryEditor

Putinova korupcia? Američania sa chystajú na naše voľby, znie z Ruska

29.01.2016, 11:29
Autor:
ČTKČTK

Kremeľ považuje za neprijateľné vyhlásenia amerických predstaviteľov obviňujúcich ruského prezidenta Vladimira Putina z korupcie. Urážlivé vyjadrenia vraj majú ohovoriť ruského vodcu pred ďalšími prezidentskými voľbami, aj keď Putin sa údajne ešte nerozhodol, či sa bude v roku 2018 uchádzať o znovuzvolenie.

Putin o vyhláseniach vie

Hovorca Bieleho domu vo štvrtok povedal, že nedávne vyhlásenie vysokého predstaviteľa ministerstva financií USA o skorumpovanosti ruského prezidenta "plne zodpovedá názoru americkej vlády".

"Samozrejme prezident o týchto vyhláseniach vie. Považuje ich za absolútne neprijateľné a nevhodné pre vysoko postaveného predstaviteľa USA," zareagoval dnes Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

"Vidíme, že za oceánom začala príprava na naše voľby. Do prezidentských volieb v Rusku je ešte ďaleko, viac ako dva roky, ale príprava podľa všetkého začala. Je jasné, že sa zhromažďujú negatívne informácie voči hlave nášho štátu a využívajú sa pre nátlak a ovplyvňovanie budúcej volebnej kampane," dodal Peskov.

Ale na nadväzujúcu otázku novinárov, či to teda znamená, že sa Putin bude v budúcich voľbách uchádzať o ďalší šesťročný mandát, hovorca odpovedal tradične vyhýbavo: americká ohováračská kampaň začala "pre každý prípad", bez toho aby sa vedelo, či Putin bude kandidovať. Peskov by ale vraj sám prišiel o miesto, keby si trúfol vysloviť sa podobne urážlivo o prezidentovi USA.

Všetko začalo v pondelok, keď námestník amerického ministra financií Adam Szubin v relácii britskej stanice BBC vyhlásil, že americké úrady o Putinových korupčných praktikách vedia už mnoho rokov. "(Putin) dostáva od štátu výplatu približne 110-tisíc dolárov ročne, ale to nie je presné. Dlhé roky pracoval na tom, aby ukryl skutočný rozsah svojho majetku," povedal americký činiteľ s tým, že presné čísla nie je schopný uviesť.

Kremeľ dôrazne protestuje

"Videli sme, ako necháva zbohatnúť svojich priateľov a najbližších spojencov a ako vytláča na okraj tých, ktorých za priateľov nepovažuje. Či ide o energetické suroviny či štátne zákazky, pomáha tým, ktorí mu budú slúžiť, a vylučuje tých, ktorí nebudú. Pre mňa je to obrázok korupcie," dodal námestník, ktorý je na ministerstve zodpovedný za boj s terorizmom a finančnou zločinnosťou.

Kremeľ proti Szubinovmu vyhláseniu, ktoré bolo prvým americkým verejným obvinením ruského prezidenta, okamžite dôrazne protestoval.

"Je to len číry výmysel a ohováranie, ktoré nemá nič spoločné so skutočnosťou," povedal v utorok novinárom prezidentov hovorca Dmitrij Peskov. "Všetko je to len ďalší príklad typického nezodpovedného žurnalizmu ...," dodal s tým, že vyjadrenie amerického ministerstva financií - bez predloženia konkrétnych dôkazov - len poškvrnilo túto inštitúciu.

Za Szubinove tvrdenia sa ale vo štvrtok postavil Biely dom. "Je to hodnotenie ministerstva financií USA. Plne zodpovedá názoru vlády," povedal hovorca Bieleho domu Josh Earnest.

Peskov v utorkovej reakcii zapochyboval, že by Szubinovo obvinenie mohlo ešte zhoršiť terajšie napäté vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. "Úprimne povedané, vzťahy teraz nie sú v najlepšej forme. Podobné lži im môžu sotva ešte viac uškodiť," usúdil Peskov.

01 - Modified: 2008-01-23 11:37:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenskí vrcholoví športovci pod prísnym dohľadom ADV SR
01 - Modified: 2023-11-23 05:55:01 - Feat.: - Title: Máte pravdu, v Dallase ma naozaj majú radi, usmieval sa Kennedy. O niekoľko sekúnd ho zasiahla prvá strela 02 - Modified: 2023-11-24 08:00:00 - Feat.: - Title: Toto Oppenheimer nepovedal. Jeho úplne prvá atómová bomba zabíjala ešte pred Hirošimou, v USA vraždí dodnes 03 - Modified: 2023-11-23 10:00:00 - Feat.: - Title: Muž vyhral v lotérii viac ako miliardu dolárov. Teraz sa súdi so svojou expriateľkou za to, že to prezradila celej rodine 04 - Modified: 2023-11-23 10:30:00 - Feat.: - Title: Američan žil v mobilnom dome bez televízora či počítača. Po smrti vyšlo najavo, že bol milionár a všetky peniaze odkázal mestu 05 - Modified: 2023-11-21 17:00:00 - Feat.: - Title: Podpätky sú jej zbraň. Nikki Haleyová v boji o Biely dom naberá paru
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. november 2023 21:38