Podľa agentúry DPA to pravdepodobne spôsobí pád vlády. Oznámenie prišlo po tom, ako Silvio Berlusconi vyhlásil, že žiadosť premiéra Enrica Lettu o hlasovanie o vylúčení mediálneho magnáta z parlamentu, ktoré sa malo uskutočniť budúci týždeň, je neprijateľná.
Bývalý trojnásobný premiér Berlusconi tiež obvinil Lettovu vládu za schválenie zvýšenia dane z pridanej hodnoty, aby vyrovnala straty zo zrušenia kontroverznej domácej dane, doplnila agentúra Sinchua.
Po stretnutí zástupcov strany minulý týždeň sa poslanci za PDL vyhrážali hromadným odstúpením, ak by Senát v piatok hlasoval o vyhodení svojho vodcu z hornej komory parlamentu.
Podľa talianskeho protikorupčného zákona z roku 2012 by mal byť Berlusconi vylúčený z parlamentu po tom, ako taliansky najvyšší súd minulý mesiac potvrdil jeho trest za daňové úniky.
Taliansky prezident Giorgio Napolitano varoval pred predčasnými voľbami, kým je krajina stále v recesii. Podľa jeho slov by to mohlo vyvolať obavy o ekonomickú stabilitu.
V piatok sa kabinet nedokázal dohodnúť na fiškálnych opatreniach, ktoré mali za cieľ dosiahnuť štátny rozpočet v medziach stanovených Európskou úniou, čím sa koalícia tradičných rivalov dostala na pokraj rozpadu, napísala agentúra Reuters.