StoryEditor

Udalosti v Odese sú prejavom fašizmu, tvrdí Lavrov

07.05.2014, 09:59
Autor:
tasr, stltasr, stl

Poslanec ukrajinského parlamentu a horúci kandidát nadchádzajúcich prezidentských volieb Petro Porošenko vyhlásil, že udalosti v Dome odborov v Odese, kde minulý piatok po útoku a požiari prišlo o život vyše 40 ľudí, možno označiť za teroristický čin, informovala agentúra Interfax.

Vyhlásil tiež, že v budove, kde sa pred útokom provládnych aktivistov zhromaždili prívrženci nezávislosti východu Ukrajiny, bol možno rozptýlený otravný plyn.

S podobnou tézou prišiel pred niekoľkými dňami aj prvý vicepremiér Vitalij Jarema, ktorý pripustil, že otravný plyn mohol vzniknúť aj ako splodina pri horení rôznych materiálov v budove.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vo svojom vyhlásení k udalostiam v Odese uviedol, že v Európe sa roky "zatvárali oči" pred znovuzrodením ideológie fašizmu, nad rastom počtu jej prívržencov, pochodmi na "počesť bývalých esesákov", ktorých norimberský tribunál odsúdil ako vojnových zločincov.

"To, čo sa deje teraz, nie sú len pochody so sloganmi, ale fašizmus naživo," upozornil a tragédiu v Odese označil za "čistý fašizmus".

Šéf ruského MZV v príhovore po položení vencov k pamätníku obetí druhej svetovej vojny upozornil, že Moskva nedovolí, aby sa "výsledky vyšetrovania nepokojov v Odese zamietli pod koberec". Rusko sa bude dožadovať zverejnenia pravdy, zdôraznil na margo postupu kyjevskej vlády, ktorá sa podľa RIA Novosti rozhodla vyšetrovať prípad bez priebežného informovania verejnosti.

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov pritom v utorok uviedol, že udalosti v Odese budú vyšetrovať aj zahraniční experti, ktorých vláda povolala kvôli objektívnosti. Výsledky vyšetrovania budú sprístupnené verejnosti, sľúbil Avakov.

Minulý piatok došlo v Odese k potýčkam ukrajinských separatistov, vyzbrojených strelnými zbraňami, s prívržencami súčasného vedenia krajiny, ktoré si vyžiadali obete na životoch z radov provládnych aktivistov. K aktivistom Majdanu sa pridali aj fanúšikovia odeských a charkovských futbalových klubov.

Dav stúpencov jednotnej Ukrajiny sa potom vydal k stanovému táboru separatistov na Kulikovom poli, ktorý podpálili. Horieť začal aj neďaleko sa nachádzajúci Dom odborov.

Pri požiari prišlo o život vyše 40 ľudí a ďalších viac než 200 bolo zranených. Podľa predbežného vyšetrovania rozsiahly požiar mohli spôsobiť zápalné fľaše používané počas útoku.

Zo zodpovednosti sa dramatický vývoj udalostí viacerí politici, radoví občania, ako aj vyšetrovatelia a najnovšie i prokuratúra vinia políciu, ktorá situáciu nezvládla a v niektorých prípadoch sa na trestnej činnosti aj podieľala. Podľa ukrajinského generálneho prokurátora Oleha Machnyckého išlo podľa všetkého o plánovanú a zrejme aj koordinovanú akciu. Nevylúčil ani účasť zahraničných expertov.

V súvislosti s podozreniami vznesenými voči polícii bolo počas víkendu odvolané celé oblastné i mestské velenie polície.

V rámci vyšetrovania požiaru v Dome odborov ministerstvo vnútra v utorok avizovalo, že mieni zadržať "ľudí rôznej politickej orientácie". Námestník ministra Serhij Čebotar uviedol, že zatýkanie bude mať veľkú spoločenskú odozvu vzhľadom na ľudí, ktorých sa bude týkať.

 

01 - Modified: 2006-05-05 08:01:00 - Feat.: 0 - Title: Bono verí v zlepšenie sudánskej krízy
01 - Modified: 2024-06-22 07:35:00 - Feat.: - Title: Zelenskyj vymenoval nového veľvyslanca v Prahe, bude ním Vasyl Zvaryč 02 - Modified: 2024-06-22 06:32:00 - Feat.: - Title: Rusko intenzívne útočilo na energetické zariadenia na juhu a západe Ukrajiny 03 - Modified: 2024-06-22 05:41:00 - Feat.: - Title: Holandsko dodá Ukrajine ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot 04 - Modified: 2024-06-21 16:28:04 - Feat.: - Title: Dobrý začiatok, smutný koniec. Slováci si skomplikovali postupové šance, Ukrajine podľahli o gól 05 - Modified: 2024-06-21 13:24:07 - Feat.: - Title: Milióny Ukrajincov si plnia svoj sen. Zelenskyj privítal oznámenie o prístupových rozhovoroch Ukrajiny s EÚ
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. jún 2024 18:13