Rozhodnutie podľa neho povzbudí teroristov a zločincov. Je to v súlade s českými zákonmi, reagoval premiér Bohuslav Sobotka.
Pre takýto verdikt podľa americkej strany neexistuje žiadne ospravedlnenie. Vážne tým utrpí spolupráca orgánov činných v trestnom konaní oboch krajín a iba to povzbudí zločinecké skupiny a teroristov po celom svete, uviedlo veľvyslanectvo v tlačovej správe.
Sobotka však v reakcii na kritiku USA uviedol, že minister spravodlivosti Robert Pelikán postupoval v prípade Fajáda v súlade s českými zákonmi. "Naši partneri by to mali rešpektovať," dodal.
Minister spravodlivosti Robert Pelikán, ktorý o nevydaní rozhodol, označil svoje rozhodnutie za "medzinárodne-politické". "Rozhodoval som sa na základe viacerých vecí od zváženia povahy skutku a dôkazov, až po určité informácie spravodajského rázu, ktoré bohužiaľ nemôžem špecifikovať," vyhlásil. Medzi také informácie podľa neho patrí aj to, či mal na jeho rozhodnutí podiel fakt, že v Libanone bola unesená pätica Čechov.
Verziu o výmene Fajáda za päticu Čechov unesených v Libanone naznačil minister obrany Martin Stropnický. "Päť ľudí sa sem vráti v poriadku, ak Fajád nebude vydaný do Spojených štátov," povedal v rozhovore pre českého Hospodárske noviny.
Muži zmizli v Libanone vlani v júli, na slobode sú od pondelka a český vládny airbus pre nich odletel v stredu. O Fajáda USA žiadali kvôli tomu, že ho spoločne s Marábím a Faouzom Jaberom podozrievali z podpory terorizmu. Mužov na ich žiadosť v apríli 2014 zadržala v Prahe protidrogová polícia. Prípad teraz spadá pod Útvar pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ), ktorý ho preveruje. Na palube špeciálu bol aj šéf útvaru Robert Šlachta.