Líder ukrajinskej opozície Vitalij Kličko v noci nadnes uviedol, že EÚ je pripravená delegovať sprostredkovateľov na rokovania medzi opozíciou a ukrajinským vedením, ktoré sa budú venovať riešeniu súčasnej vyostrenej politickej situácie na Ukrajine.
Kličko o tom informoval prostredníctvom tlačovej služby svojej strany UDAR po stretnutí lídrov ukrajinskej opozície so šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou, ktoré sa uskutočnilo v utorok neskoro večer.
Ako uviedla agentúra UNIAN, podľa Klička je v súčasnosti nevyhnutné, aby sa situácia na Ukrajine nevymkla spod kontroly - preto treba urobiť opatrenia, ktoré by štátu pomohli prekonať politickú krízu. Za najdôležitejší krok označil schválenie aktu o návrate k ústave z roku 2004, čo povedie k "demonopolizácii moci" na Ukrajine.
Opozičný líder navrhol, aby EÚ na rokovania medzi opozíciou a súčasným ukrajinským vedením delegovala svojho zástupcu ako sprostredkovateľa. Kličko svoj návrh zdôvodnil "nečestnosťou" vedenia krajiny a "svojskou interpretáciou" dosiahnutých dohôd. Ashtonová prisľúbila pomoc EÚ, spresnil Kličko.
Kličko sa v utorok v Kyjeve stretol s prezidentom Viktorom Janukovyčom a rokoval s ním o návrhu na návrat Ukrajiny k ústave z roku 2004, čo je jedna z kľúčových požiadaviek opozície.
Nie je však jasné, ako ju chce presadiť v parlamente, kde potrebuje dvojtretinovú väčšinu, pričom Janukovyčova vládnuca Strana regiónov má spolu s komunistami v parlamente 237 zo 447 kresiel.
Predseda frakcie vládnej strany Oleksandr Jefremov uviedol, že vládni poslanci návrh na návrat k ústave z roku 2004 nepodporia.
Dodal, že by tomu malo predchádzať "minimálne pol roka prác na príprave zmien v nej". Agentúra RIA Novosti v súvislosti s tým v utorok citovala ministerku spravodlivosti Olenu Lukašovú, ktorá informovala, že opozícia i koalícia po nedávnej schôdzke s prezidentom Viktorom Janukovyčom zhodne konštatovali, že ústava z roku 2004 nie je bezchybná a zmeny v nej sú nutné.
Iný líder opozície, Arsenij Jaceňuk (Vlasť), v pondelok oznámil, že opozícia pripravila návrh ústavného aktu o návrate k ústave z roku 2004, ktorého prijatie považuje za jediný spôsob, ako upokojiť situáciu v krajine.
"Trváme na tom, že na Ukrajine musia byť zrušené diktátorské právomoci súčasného prezidenta," zdôraznil Jaceňuk, podľa ktorého sa Ukrajina musí vrátiť k modelu, keď parlament menuje vládu a vláda sa mu zodpovedá.