Voľby, ktoré sa v nedeľu konali v samozvaných odštiepeneckých republikách na východe Ukrajiny, sú vo vážnom rozpore s mierovými protokolmi podpísanými v Minsku, uviedol v noci nadnes v New Yorku námestník hovorcu generálneho tajomníka OSN Farhan Haq.
Spresnil, že generálny tajomník OSN Pan Ki-mun tento názor prezentoval pred niekoľkými dňami a jeho stanovisko zostáva aj po voľbách nezmenené. Haq ďalej vyslovil predpoklad, že nedeľňajšie voľby sotva prispejú k pokojnému urovnaniu konfliktu na východe Ukrajiny.
Na otázku, či OSN bude spolupracovať s novým vedením oboch samozvaných republík - Doneckej i Luhanskej -, Haq uviedol, že "zatiaľ k tomu niet čo povedať".
Vo voľbách vedenia oboch republík a ich parlamentov zatiaľ v tzv. Doneckej ľudovej republike vedie Alexandr Zacharčenko a ním vedené hnutie Donecká republika, kým v Luhanskej ľudovej republike je na čele Igor Plotnickij a jeho hnutie Mier Luhančine.
Na rozdiel od západných krajín Rusko voľby v Doneckej a Luhanskej oblasti označilo za pozitívny krok smerujúci k urovnaniu krízy na východe Ukrajiny.
Ako informovala agentúra TASS, ruské ministerstvo zahraničných vecí v dnešnom vyhlásení konštatovalo, že voľby sa uskutočnili za vysokej účasti voličov a dobrej organizácie hlasovania. Rusko zdôraznilo, že je potrebné brať do úvahy voľby a ich výsledok a na základe toho, ako aj v kontexte minských dohovorov, podniknúť aktívne kroky na začatie konštruktívneho dialógu medzi ústrednou vládou a predstaviteľmi Donbasu. Moskva je aj naďalej pripravená spolu so zahraničnými partnermi "konštruktívne pomáhať pri urovnávaní krízy na východe Ukrajiny".
Vláda v Kyjeve voľby na východe Ukrajiny označila za protizákonné, lebo hlasovanie podľa jej názoru protirečí minským dohovorom. Rovnaký názor má aj EÚ, ktorá už v nedeľu oznámila, že výsledky hlasovania v oboch regiónoch neuzná. Nedeľné voľby sú podľa nej prekážkou na ceste k mieru. Za protizákonné ich považujú aj USA, lebo okrem minských protokolov protirečia aj ukrajinskej ústave.