Spojené štáty podnikli dnes kroky k otvoreniu dialógu s Iránom a ďalšími krajinami o krízach v Sýrii a Jemene, k čomu využili prítomnosť iránskych predstaviteľov na zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry po stretnutí s iránskym rezortným partnerom Mohammadom Džavádom Zarífom v newyorskom sídle OSN povedal novinárom, že v priebehu nasledujúceho týždňa očakáva rokovania, ktoré môžu zásadne ovplyvniť úsilie o vyriešenie konfliktov v Sýrii a Jemene, informuje agentúra AP.
"Tento týždeň vnímam ako významnú príležitosť pre ľubovoľný počet krajín, aby zohrali dôležitú úlohu v snahe vyriešiť niektoré z veľmi zložitých problémov Blízkeho východu," vyjadril sa Kerry. "Potrebujeme docieliť mier a posun vpred v Sýrii a Jemene... v tomto regióne ako takom, a ja sa domnievam, že tento týždeň sú príležitosti na dosiahnutie určitého pokroku prostredníctvom diskusií," dodal americký minister.
Paralelné záujmy
Kerry a Zaríf rokovali dnes medzi štyrmi očami prvýkrát od polovice júla, keď sa vo Viedni podieľali na uzavretí prelomovej dohody o iránskom jadrovom programe.
Podľa Zarífa by malo byť hlavným predmetom jeho rokovaní s Kerrym plnenie jadrovej dohody, ktorá predpokladá obmedzenie sporných aktivít Iránu výmenou za zrušenie ekonomických sankcií zo strany svetových mocností. Nevyhýba sa však ani diskusiám o iných záležitostiach blízkovýchodného regiónu v rámci "vhodného medzinárodného fóra".
Kerryho námestníčka Wendy Shermanová, ktorá bola hlavnou vyjednávačkou Washingtonu v rokovaniach o iránskom jadrovom programe, v piatok vyhlásila, že administratíva prezidenta Baracka Obamu je pripravená otvoriť dialóg s Iránom o situácii v Sýrii, kde majú obe krajiny "paralelné záujmy". Takáto diskusia by podľa nej "dávala zmysel" v kontexte terajšieho vývoja sýrskej občianskej vojny. Na druhej strane si uvedomuje, že takáto myšlienka vyvoláva odpor v Iráne, ktorý je spolu s Ruskom jedným z hlavných podporovateľov sýrskeho prezidenta Baššára Asada.
Spravodajské stredisko
Rusko, Sýria, Irak a Irán zriadili spoločné stredisko pre výmenu informácií potrebných v boji proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom dnes agentúra Interfax.
Stredisko, ktoré sa bude nachádzať v irackom Bagdade, bude združovať vojenských predstaviteľov zo všetkých štyroch zúčastnených krajín. Zariadenie by mohlo v budúcnosti slúžiť ako koordinačné centrum pre operácie proti IS, ktorý počas uplynulého roka získal kontrolu nad značnými územiami v Iraku a Sýrii.
Predpokladá sa, že ruský prezident Vladimir Putin na Valnom zhromaždení OSN v pondelok v New Yorku vyzve na spoločné úsilie v boji proti tejto extrémistickej skupine. Moskva v tomto ohľade vojensky podporuje vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, čo však Západ vníma so znepokojením.
Sýrska občianska vojna, ktorá vypukla v roku 2011 po ostrom zásahu voči protivládnym demonštrantom, sa postupne transformovala do viacstranového konfliktu medzi vládnymi silami, prevažne islamistickými povstalcami, IS a Kurdmi.
Hasan Nasralláh, vodca libanonskej šiitskej organizácie Hizballáh uviedol, že Rusko poskytlo Asadovi "veľmi vyspelé" zbrane, bojové lietadlá a vrtuľníky.
"Stratégia (amerického prezidenta Baracka) Obamu voči IS a terorizmu zlyhala," povedal Nasralláh v rámci svojho prvého vystúpenia v médiách po tom, ako sa objavili správy o zvýšenej vojenskej prítomnosti Ruska v Sýrii.