Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2015, 20:14

Rusko napumpuje do armády bilióny rubľov. S nikým nezávodíme, tvrdí prezident

Program rozsiahlej modernizácie ruských ozbrojených síl za bilióny rubľov neznamená zapojenie Ruska do pretekov v zbrojení, ale len napráva zanedbávanie armády v rokoch po zániku Sovietskeho zväzu. V stredu to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

"Vytvorenie modernej armády, vybavenej najnovšími zbraňami a vojenskou technikou, zostáva jednou z priorít výstavby ozbrojených síl. A úprimne povedané, vždy to tak bolo," povedal Putin na porade o rozvoji vojenskopriemyselného komplexu.

Denne 4 milióny

Už tretia porada s velením ozbrojených síl a vedením zbrojoviek v posledných dňoch podľa agentúry Reuters dokladá, ako veľkú pozornosť ruský vodca venuje modernizácii armády v situácii, kedy sa zhoršili vzťahy so Západom kvôli ukrajinskej kríze.

"Neraz som hovoril a chcem to zopakovať ešte raz: nechystáme sa nechať vtiahnuť do nejakých pretekov v zbrojení a už vôbec nie niekoho doháňať a predháňať, ale jednoducho musíme dohnať to, čo bolo zanedbané v 90. a nasledujúcich rokoch, keď ozbrojené sily aj samy zbrojovky neboli dostatočne financované," povedal Putin v narážke na ruské problémy po rozpade Sovietskeho zväzu.

"Situácia sa teraz zmenila, zdroje na splnenie štátnych zákaziek sa poskytujú v miere naplánovanej v štátnom programe prezbrojenia do roku 2020. Chcem ešte raz povedať, že to nie je nejaká neplánovaná naliehavosť, ale naplánovaná práca a tieto plány vznikli ešte pred desiatimi rokmi," dodal .

Putin ocenil, že vojaci dostali tento rok o štvrtinu viac nových a modernizovaných typov zbraní ako vlani. "Definitívne nevyhnutné" je však podľa neho skoncovať so sklzmi pri plnení štátnych zákaziek, čo sa zatiaľ nedarí.

Ruský vojenský rozpočet v súčasnosti zaťažujú aj letecké útoky v Sýrii, ktoré podľa odhadov denne vyjdú na zhruba štyri milióny dolárov.

Putin kritizoval Spojené štáty

Ruský prezident v utorok tiež vyhlásil, že Spojené štáty a ich spojenci neprestávajú v budovaní globálneho systému protiraketovej obrany, čo Rusko považuje za "pokus narušiť existujúce paritu v oblasti raketových a jadrových zbraní a rozkolísať celý systém regionálnej a globálnej stability".

USA sa vraj nesnaží o ochranu pred iránskou a severokórejskou hrozbou, ale chcú "zneškodniť strategický potenciál iných jadrových štátov", predovšetkým Ruska.

"Budeme pracovať na systémoch protiraketovej obrany, ale v prvej etape, ako sme neraz hovorili, budeme pracovať na útočných zbraniach, schopných prekonávať akékoľvek systémy protiraketovej obrany," upozornil Putin.

Rusi dodali Asadovi raketomet:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.