Ako píše maďarský denník Népszava vo svojom včerajšom vydaní, návrhy tejto medzirezortnej komisie by mala maďarská vláda prerokovať do dvoch týždňov.
Až následne komisia pripraví podrobné stanovisko na ďalšie rokovanie so slovenskou stranou. "Odborníci neplánujú zásadné zmeny v doterajšom postoji Budapešti," konštatuje Népszava. Denník v článku pripomína podstatu maďarských návrhov, ktoré vypracovala vláda pred štyrmi rokmi. Na základe týchto návrhov by bolo Maďarsko pripravené vzdať sa nárokov na elektrickú energiu vyrobenú v Gabčíkove. Vzdalo by sa tiež majetkového podielu v elektrárňach. "Maďarsko naďalej žiada prepustiť do starého koryta Dunaja také množstvo vody, ktoré by stačilo na zásobovanie oblasti Malého žitného ostrova (Sziketköz). Slovensko by malo s definitívnou platnosťou prijať fakt, že Maďarsko nepostaví dolný stupeň vodného diela, ktorý figuroval v pôvodnom projekte sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros," píše denník.
Podľa Népszava obsahuje maďarský návrh tiež žiadosť, aby slovenská strana participovala tradičnými metódami na rehabilitácii koryta Dunaja na úseku nad Budapešťou. "Návrhy maďarskej vlády z predchádzajúceho obdobia obsahovali aj riešenia na vzájomné odškodnenie. Maďarsko sa odvoláva na stanovisko medzinárodného tribunálu v Haagu a navrhuje tzv. nulový variant," dodáva Népszava.
Denník cituje expertov, ktorí si myslia, že vstupom Slovenska a Maďarska do Európskej únie sa zlepšila pozícia Maďarska pri rokovaní so Slovenskom. "Brusel kladie dôraz na ochranu životného prostredia," konštatuje Népszava. Posledné kolo slovensko-maďarských rokovaní sa konalo po dvojročnej prestávke v apríli 2004 v Bratislave. "Termín ďalšieho kola rokovaní ešte neoznámili. Pravdepodobne sa uskutoční ešte do konca roku 2004," píše na záver denník Népszava.
StoryEditor
O Gabčíkove ešte tento rok
V Maďarsku pokračujú konzultácie medzi jednotlivými ministerstvami, ktoré majú pripraviť podklady pre slovensko-maďarské rokovania o vodnom diele Gabčíkovo - Nagymaros.