Výskumníci z Hamburskej univerzitnej kliniky začnú na ľuďoch testovať vakcínu proti ebole. V úvodnej fáze, počas nasledujúcich šiestich týždňov, sa testom podrobí 30 dobrovoľníkov. Informovala agentúra DPA s odvolaním sa na dnešné vyhlásenie hovorkyne kliniky.
Riaditeľ kliniky Ansgar Lohse uviedol, že úvodné testy sú súčasťou prvej výskumnej fázy a zameriavajú sa hlavne na kompatibilitu vakcíny a na to, ako pôsobí na ľudské telo. Vedci dúfajú, že v Kanade vyrobená vakcína rVSV-ZEBOV môže poskytnúť ochranu už po prvom použití. Tiež sa má potvrdiť jej efektivita, pokiaľ sa aplikuje hneď po prepuknutí infekcie.
Testy na zvieratách boli podľa výskumníkov úspešné. Lekári uisťujú, že hrozba nakazenia testovaných dobrovoľníkov vírusom ebola neexistuje. Implementácia vakcíny sa plánuje spustiť na jeseň 2015. Stane sa tak v prípade, že všetky testovacie kolá v Hamburgu prebehnú úspešne. Pokiaľ by v tom čase bola už epidémia v západnej Afrike na ústupe, môže vakcína pomôcť v prípade jej ďalšieho vypuknutia.
Paralelne s výskumom na hamburskej univerzite začali na dobrovoľníkoch v Gabone realizovať testy aj vedci univerzitnej kliniky v Tübingene. O vývoj vakcín sa pokúšajú aj vedecké tímy v Spojených štátoch a Švajčiarku.