Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2014, 08:03

Poľská vládna strana vyzýva k bojkotu Tesca. Kvôli Cameronovi

Poľskú stranu rozhnevali výroky britského premiéra proti prisťahovalcom.

Poľská ľudová strana ( PSL ), ktorá je členom vládnej koalície, vyzvala Poliakov k bojkotu britského obchodného reťazca Tesco. Reagovala tak na kritické výroky britského premiéra Davida Camerona namierenej proti poľským migrantom.

Boj o prídavky

Cameron vyvolal v Poľsku značné pobúrenie nedeľňajším rozhovorom na stanici BBC, v ktorom kritizoval sociálne výhody, ktoré podľa neho využívajú poľskí imigranti pracujúci v Británii. Myslel tým predovšetkým vyplácanie prídavkov na deti prisťahovalcov, ktorých potomkovia pritom žijú v Poľsku. V takýchto prípadoch vraj prídavky poskytované nebudú.

"Je čas povedať ' nie' takejto politike premiéra Camerona. Vyzývame Poliakov , aby bojkotovali reťazec Tesco," povedal podľa poľských serverov šéf parlamentnej frakcie PSL Jan Bury na tlačovej konferencii usporiadanej v parlamente. Výroky šéfa britskej vlády pritom označil za neprijateľné a škandalózne.

Poľsko nesúhlasí

Poľský premiér Donald Tusk už v utorok v reakcii na výroky svojho britského kolegu vyhlásil, že Varšava je proti akejkoľvek zmene vnútroeurópskych imigračných predpisov. Povedal tiež, že na túto tému chce s Cameronom hovoriť a upozorniť ho, že Poľsko bude také snahy vetovať. Aby Londýn mohol obmedzenie plánovanej Cameronom zaviesť, bol by na to potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 28 členských krajín EÚ.

Výroky britského premiéra v utorok napadol aj poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski "Ak Británia od nás získava daňových poplatníkov, nemala by tiež hradiť ich sociálne dávky? Prečo by daňovníci v Poľsku mali doplácať na deti daňových poplatníkov v Británii?" napísal na svojom twitterovom účte.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.