Dohoda o prímerí medzi Izraelom a Palestínčanmi, ktorá má ukončiť ich sedemtýždňový konflikt v pásme Gazy, dnes nadobudla platnosť, hoci iba zopár minút predtým raketa vystrelená palestínskymi militantmi zabila v izraelskom kibuci pri hraniciach neďaleko Gazy jedného človeka.
Palestínski a egyptskí predstavitelia povedali, že dohoda vyzýva na časovo neobmedzené zastavenie nepriateľských akcií, okamžité otvorenie zablokovaných prechodov z pásma Gazy do Izraela a Egypta a postupné rozšírenie pobrežnej zóny v Stredozemnom mori, v ktorej môžu Palestínčania loviť ryby, na 12 míľ.
Vysoký predstaviteľ hnutia palestínskeho odporu Hamas, vládnuceho v Gaze, vyjadril ochotu, aby bezpečnostné sily palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása a vlády národnej jednoty, ktorú vytvoril v júni, kontrolovali hraničné priechody.
V druhej etape prímeria, ktorá sa začne o mesiac, budú Izrael a Palestínčania rokovať o výstavbe námorného prístavu v Gaze a prepustení uväznených členov Hamasu z izraelských väzníc, napísala agentúra Reuters.
Izrael a USA reagovali na prímerie zdržanlivo. Hovorca izraelského premiéra Benjamina Netanjahua povedal, že Izrael pristúpil na egyptský návrh na prímerie a zúčastní sa v Káhire na rokovaniach o budúcnosti Gazy iba za podmienky, že sa "úplne skončia teroristické útoky" z Gazy.
USA privítali prímerie s nádejou, že bude "trvácne a udržateľné", a vyzvali obe strany, aby rešpektovali jeho podmienky. "Považujeme to za príležitosť, nie za istotu... Je to dlhá cesta, sme si toho vedomí a ideme do toho s otvorenými očami," povedala dnes novinárom hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psakiová.
Od 8. júla, keď Izrael začal ofenzívu v Gaze s cieľom ukončiť raketové ostreľovanie krajiny militantmi, bolo v pásme zabitých 2139 ľudí, prevažne civilistov - z toho vyše 490 detí. Izrael prišiel o 64 vojakov a piatich civilistov. Podľa Palestínskeho centra pre ľudské práva stratilo v pásme Gazy v dôsledku bojov strechu nad hlavou 540.000 ľudí.