Program rozsiahleho zhromažďovania údajov o telefonátoch v USA neporušuje práva Američanov na súkromie a je v súlade so zákonom napriek rozruchu, ktorý vyvolalo jeho odhalenie v júni. Rozhodol o tom súd, ktorý dohliada na prácu spravodajských služieb.
Sudkyňa Claire Eaganová v posudku, ktorý zverejnili v utorok, uviedla, že podľa súdu existujú preukázané dostatočné dôvody domnievať sa, že zhromažďované záznamy o telefonátoch sú dôležité pre schválené vyšetrovania, informovala agentúra Reuters. Existenciu databázy údajov o telefonátoch odhalili v júni britské noviny The Guardian na základe dokumentov, ktoré médiám poskytol bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.
V rámci tohto programu uchovávajú údaje o telefonátoch, ako sú volané čísla alebo dĺžka a čas hovorov, za posledných sedem rokov. Databáza neobsahuje nahrávky hovorov ani mená volajúcich, zdôraznili americkí predstavitelia. Podľa nich ide o cenný nástroj na zabránenie teroristickým útokom, pričom prístup k databáze je obmedzený na vyškolený personál vyšetrujúci medzinárodné teroristické organizácie. Príslušný súd program pravidelne skúma, jeho závery sú však obvykle neverejné.
Právnik Amerického zväzu pre občianske slobody (ACLU) Alex Abdo uviedol, že na Eaganovej posudku je nápadné celoplošné schvaľovanie vládneho sledovacieho programu. Dôvodom podľa jeho slov môže byť to, že pred súdom vystupujú jedine právni zástupcovia ministerstva spravodlivosti. "Keď má súd pred sebou len argumenty vlády, neprekvapuje, že toto stanovisko vyzerá ako dokument napísaný vládou," vyhlásil Abdo.