Šéf strany ANO a budúci minister financií v českej vláde Andrej Babiš končí vo vedení svojej firmy Agrofert (spoločnosť je vlastníkom vydavateľa Hospodárskych novín, spoločnosti Ecopress). Miliardár zostane len v charitatívnej nadácii skupiny. Informoval o tom na svojom blogu na serveri iDNES.cz.
Babiš si sám spísal výpoveď preto, aby nebol ako budúci šéf ministerstva financií v konflikte záujmov. Na blogu opísal svoje pocity z neobvyklého ukončenia práce. „V pondelok 20. januára som si sám podpísal výpoveď, čo bol zvláštny pocit. Moje meno musí zmiznúť zo všetkých registrov, zbavujem sa podpisových práv, členstva v predstavenstvách a dozorných radách,“ napísal vlastník skupiny Agrofert.
Jednu funkciu si však chce zachovať, a to členstvo v dozornej rade Nadácie Agrofert, ktorá prispieva na charitatívne projekty. „Čo mi snáď už nikto ako konflikt záujmov vyčítať nebude,“ dodal na blogu.
„Zákon o konflikte záujmov prikazuje odísť z vedenia firiem do tridsiatich dní po prijatí verejnej funkcie, pán Babiš tak urobil v predstihu,“ uviedol hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.
Prečítajte si aj: Babiš kúpil najväčšiu pekáreň v Bratislave
Agrofert má riadiť šéf chemičky Deza
Dozorná rada koncernu zvolí nového šéfa predstavenstva 23. januára. Podľa predchádzajúcich Babišových vyjadrení by sa mal vedenia ujať Zbyněk Průša, ktorý v súčasnosti šéfuje chemičke Deza.
Do impéria Agrofert patrí vyše dvesto firiem, ktoré pôsobia hlavne v poľnohospodárstve, potravinárstve a v chemickom priemysle. Predvlani vstúpila skupina do lesníckeho a drevárskeho priemyslu a pôsobí aj v médiách, okrem vydavateľstva Ecopress vlastní aj vydavateľstvo MAFRA, ktoré vydáva aj MF DNES a idnes.cz.
Do skupiny Agrofert okrem iného patria chemičky Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie,Preol, slovenské Duslo a nemecká SKW Piesteritz, ďalej desiatky spoločností zaoberajúcich sa obchodom s komoditami ,hnojivami, pesticídmi, semenami alebo poľnohospodárskou technikou a firmy poľnohospodárskej prvovýroby.
Z potravinárskych firiem patria Agrofertu mliekarne Olma a Hlinsko, mäsozávod Kostelecké údeniny, Masna Kroměříž, Krahulík - mäsozávod Krahulčí, pekárne Penam a dve maďarské pekárne. Najnovšie k nim Babiš pridal tiež slovenskú firmu Prvá Bratislavská Pekárenská, ktorú kúpil cez sprostredkovateľa, aby nemusel žiadať o povolenie tamojší protimonopolný úrad. Slovenský Protimonopolný úrad totiž Babišovi zamietol v minulosti prevzatia skupiny United Bakeries, do ktorej slovenská pekáreň pôvodne patrila.
zdroj: idnes.cz