Lietadlo spadlo krátko po tom, čo vzlietlo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na juhu polostrova a zamierilo do Ruska. Podľa egyptských a ruských úradov išlo o charterový let s 217 cestujúcimi, vrátane 17 detí, a siedmimi členmi posádky.
V Rusku bol na nedeľu vyhlásený štátny smútok. Za možnú príčinu katastrofy egyptskí odborníci uvádzajú technickú poruchu stroja. Prívrženci Islamského štátu tvrdia, že lietadlo zostrelili, ruské ministerstvo dopravy to ale odmietlo.
Postihnutým lietadlom je Airbus A321, ktorý prevádzkovala ruská letecká spoločnosť Kogalymavia, známa tiež ako Metrojet. Stroj mieril do Petrohradu. Cestujúci okrem 17 detí tvorilo 138 žien a 62 mužov. Medzi cestujúcimi boli traja Ukrajinci a 214 ruských občanov, spresnila egyptská vláda.
"Bohužiaľ, všetci cestujúci letu 9268 spoločnosti Kogalymavia z Šarm aš-Šajchu do Petrohradu sú mŕtvi," oznámila popoludní podľa AFP ruská ambasáda v Egypte. Podľa egyptských lekárskych a bezpečnostných zdrojov všetci ľudia na palube zahynuli, uviedli agentúry Reuters a AP.
"V rôznych médiách sa objavujú rozmanité informácie o tom, že ruské dopravné lietadlo bolo údajne zostrelené protilietadlovú raketou vypálenou teroristami. Túto informáciu nie je možné považovať za správnu," citoval Interfax ruského ministra dopravy Maxima Sokolova.
Podľa egyptských bezpečnostných zdrojov nič nenasvedčuje tomu, že lietadlo bolo zostrelené. Podobné obavy vyvoláva skutočnosť, že na Sinaji pôsobia islamskí radikáli vrátane skupín napojených na Islamský štát. Islamisti tu v posledných mesiacoch zabili stovky egyptských vojakov či policajtov a útočili aj na ďalšie ciele. Žiadne civilné lietadlo tu ale nikdy nezostrelili.
IS vo svojom vyhlásení neuviedol, akým spôsobom lietadlo zničil. V regióne sú síce k dispozícii strely zem-vzduch odpaľované z ručných prenosných zariadení. Ich použitie ale odborníci vylučujú, pretože lietadlo letelo vo výške 9450 metrov, čo je výrazne mimo dosahu takto odpálených striel.
Spoločnosť Kogalymavia uviedla, že nie je dôvod vidieť za pádom lietadla nejakú ľudskú chybu. Hovorca spoločnosti oznámil, že pilot bol veľmi skúsený a že lietadlo nedávno prešlo celkovým servisom.
Interfax s odvolaním sa na portál Flightradar24 napísal, že lietadlo krátko pred zmiznutím z radarov prudko kleslo z približne 9000 metrov na výšku 1500 metrov.
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil, aby do Egypta boli okamžite vyslané tímy ruských záchranárov a vyšetrovateľov. Vyhlásil tiež na nedeľu deň štátneho smútku. Ruské úrady podľa neho takisto musia poskytnúť rodinám postihnutých maximálnu pomoc. Pomoc Egyptu ponúkol Izrael.
"Lietadlo sa po páde rozlomilo na dve časti. Jednu malú s chvostom stroja, ktorá zhorela, a jednu väčšiu, ktorá vrazila do skaly," povedal Reuters jeden zo záchranárov. Tí sprvu verili, že môžu niekoho nájsť živého, pretože niektorí z nich po príchode vraj začuli z trosiek stonanie a hlasy.
Airbus spoločnosti Kogalymavia odletel z letoviska o 06:51 moskovského času (04:51 SEČ). O 07:14 nenadviazal plánovaný kontakt s Larnakou na Cypre a zmizol z radarových monitorov, oznámil podľa agentúry TASS Sergej Izvolskij, hovorca ruského úradu pre kontrolu leteckej prevádzky.
Rusi už konajú: Ruskí vyšetrovatelia prehľadali kancelárie aerolinky Kogalymavia
TASS s odvolaním sa na káhirske letisko uviedol, že posádka lietadla krátko pred zmiznutím lietadla z radarov žiadala o pristátie na najbližšom letisku. Hlásila technické problémy. Stroj zmizol z radarov po asi 23 minútach letu. Bol v tom čase podľa egyptských dispečerov vo výške približne 9000 metrov.
Káhira ihneď vytvorila krízový štáb, ktorý sa nešťastím zaoberá. Na miesto dopadu, ktorého nájdenie sťažovalo zlé počasie v oblasti, úrady vyslali početné záchranné tímy vrátane 45 sanitných vozidiel. Na miesto nešťastia zamieril aj egyptský premiér Šaríf Ismail s niekoľkými ministrami.
Už v januári 2004 sa neďaleko letoviska Šarm aš-Šajch zrútilo charterové lietadlo Boeing 737 egyptskej súkromnej leteckej spoločnosti Flash Air. Zahynulo vtedy všetkých 148 ľudí, z toho 134 francúzskych turistov, ktorí sa vracali domov z dovolenky. Presnú príčinu nehody sa nepodarilo vyšetriť.
Looping playback of #7K9268. Last data recorded at 04:13:22 UTC https://t.co/RlcJTpDHwI pic.twitter.com/fb2aDxPUBw
— Flightradar24 (@flightradar24) 31. Říjen 2015
Prehľad najtragickejších leteckých nehôd od roku 2000:
302 obetí:
19. februára 2003 - Pri meste Šahdád na juhovýchode Iránu sa zrútilo iránske vojenské lietadlo Iľjušin Il-76, ktoré prevážalo členov Revolučných gárd. Nikto z 302 osôb nehodu neprežil.
298 obetí:
17. júla 2014 - Pri meste Torez na východe Ukrajiny sa zrútil malajzijský Boeing 777 s 298 ľuďmi na palube, nikto neprežil. Podľa ukrajinských úradov i holandského vyšetrovania bolo lietadlo zostrelené protilietadlovú raketou, zo zodpovednosti sa navzájom obviňujú separatisti a ukrajinské vládne sily.
265 obetí:
12. novembra 2001 - Airbus A300 spoločnosti American Airlines s 260 ľuďmi na palube letiaci z Kennedyho letiska v New Yorku do Santo Dominga v Dominikánskej republike sa krátko po štarte zrútil v newyorskej rezidenčnej štvrti Rockaway Beach. Haváriu nikto neprežil, na zemi zahynulo ďalších päť osôb.
239 obetí:
8. marca 2014 - Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines s 239 ľuďmi na palube na linke z Kuala Lumpuru do Pekingu sa v noci na 8. marca stratilo z radarov. Zrejme sa zrútilo v Juhočínskom mori, prvé trosky ale more vyplavilo až tento rok v lete na francúzskom ostrove Réunion na východ od Madagaskaru.
228 obetí:
1. júna 2009 - Lietadlo Airbus A330 spoločnosti Air France letiaci z Ria de Janeiro do Paríža sa zrútil do Atlantiku. Zahynulo všetkých 228 ľudí na palube.
225 obetí:
25. mája 2002 - Boeing 747 spoločnosti China Airlines s 225 osobami na palube sa zrútil do mora pri ostrovoch Pcheng-chu (Peskadorské ostrovy). Stroj, ktorý letel z Tchaj-peja do Hongkongu, zmizol z radarov 20 minút po štarte. Nikto neprežil.
Pravdepodobne 224 obetí:
31. októbra 2015 - Ruské lietadlo s viac ako 220 ľuďmi na palube sa zrútilo v centrálnej časti Sinajského polostrova potom, čo vzlietol z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch pri Červenom mori a mieril do Ruska. Lietadlo Airbus A321 viezol prevažne ruských turistov a mieril do Petrohradu.