StoryEditor

Nebezpečný vírus zasiahne celú Ameriku, varuje WHO. Neexistuje naň liek

25.01.2016, 18:29
Autor:
ČTKČTK

Nebezpečný vírus Zika, ktorý môže poškodiť mozog nenarodených detí, zrejme zasiahne takmer všetky krajiny Severnej i Južnej Ameriky. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že sa nákaze vyhne len Kanada a Čile. Tehotné ženy, ktoré plánujú cestu do niektorej z postihnutých krajín, sa majú poradiť s lekárom.

Choroba, ktorá sa v Južnej Amerike začala šíriť vlani v máji, zatiaľ najvážnejšie postihla Brazíliu. Narodili sa tam tisíce detí s takzvanou mikrocefáliou - vrodenou vadou, pri ktorej plodu počas vývoja prestane rásť mozog, a dieťa sa tak narodí s nevyvinutou hlavou. Brazílske úrady hlásia celkom na 3 900 prípadov nákazy.

Ušetrené budú krajiny s chladnejším podnebím

Brazílski lekári už koncom minulého roka varovali miestne manželské páry, aby odložili plánované tehotenstvo.

Vírus sa však stále šíri po Latinskej Amerike i Karibiku, k odporúčaniam sa tak pripájajú aj zdravotníci z ďalších krajín. Podľa odborníkov z Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO) nákaza postihla už 21 krajín a dostala sa už tiež do niektorých zámorských oblastí Francúzska. Napríklad v Kolumbii sú chorých tisíce.

V USA sa choroba zatiaľ nešíri. Iba jedna žena sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nakazila v Brazílii a potom porodila dieťa s postihnutým mozgom na americkom Havaji.

Podľa zdravotníkov sa však vírus zrejme postupne rozšíri naprieč oboma americkými kontinentmi, vyhnúť by sa mal iba Kanade a Čile - dvojici krajín s chladnejším podnebím.

Vysušujú kaluže aj záhradné jazierka

Brazílske úrady tento týždeň oznámili, že vláda investuje do vývoja vakcíny, ktorá by obzvlášť tehotné matky proti nákaze chránila. Proti ochoreniu zatiaľ neexistuje účinný liek.

Priamo v Brazílii sa navyše v auguste uskutočnia letné olympijské hry, počas ktorých by nakazené komáre mohli vírus Zika preniesť na návštevníkov z celého sveta. Podobne sa nákaza zrejme dostala do Latinskej Ameriky. Zdravotníci sa domnievajú, že ju do Brazílie mohli zatiahnuť fanúšikovia, ktorí tam predvlani prileteli na futbalové majstrovstvá sveta.

Vírus prenášajú najmä komáre, zdravotníci preto ako prevenciu odporúčajú najmä likvidáciu miest, kde sa bodavý hmyz vo veľkom rozmnožuje. Úrady preto v mestách vysušujú kaluže aj záhradné jazierka. Obyvatelia by mali zo záhrad odpratať všetko, kde sa dlho drží dažďová voda - napríklad staré pneumatiky.

Zdravotníci však skúmajú aj ďalšie cesty, ktorými by sa choroba mohla šíriť. "Vírus Zika bol zistený v ľudskej sperme a existuje jeden prípad možného prenosu vírusu medzi ľuďmi počas sexu. Aby sa však potvrdilo, že sa choroba prenáša pohlavným stykom, je potreba viac dôkazov," uvádza WHO.

Teoreticky je možné, aby sa nákaza preniesla aj prostredníctvom krvnej transfúzie, pri zachovaní všetkých bezpečnostných štandardov by sa to však stať nemalo.

01 - Modified: 2008-01-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pohľadnica HN: Po voľbách bude Castro len otec kubánskeho národa
01 - Modified: 2023-06-01 12:30:00 - Feat.: - Title: Väčšina z nás má v sebe vírus, o ktorom nikto počul. Prináša však so sebou zásadné riziká, ktoré ohrozujú teba aj deti 02 - Modified: 2023-05-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Najpodivnejší prípad medicíny. Pacient M po strele do hlavy prežil, no svet okolo seba až do smrti videl obrátene 03 - Modified: 2023-05-04 05:30:00 - Feat.: - Title: Pozor na hudbu či leňošenie. Týchto sedem činností vám poškodzuje mozog, odkazuje odborník 04 - Modified: 2023-04-24 13:02:01 - Feat.: - Title: Streamerka hrá počítačovú ​​hru len pomocou myšlienok. Projekt vníma ako vedecký experiment 05 - Modified: 2023-03-14 18:00:00 - Feat.: - Title: Susedné Česko prekvapila agresívna baktéria. Infekcii podľahlo už niekoľko ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. jún 2023 07:29