Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2015, 10:35

Poliaci sa boja konfliktu s Ruskom. Na hraniciach stavajú strážne veže

Poľsko stavia na hranici s ruskou Kaliningradskou oblasťou päťdesiat metrov vysoké strážne veže. Pohraničníci na nich budú od júna 24 hodín denne strážiť hranicu ruskej exklávy. Varšava sa v posledných mesiacoch čoraz viac obáva možného konfliktu s Ruskom.

Na dvesto kilometrov dlhej hranici hodlajú Poliaci postaviť celkom šesť strážnych veží, uviedol britský denník The Guardian. Veže budú vybavené na hliadkovanie vo dne aj v noci a nebudú nijako maskované.

Budovy do výšky 50 metrov

Pri výške 35 až 50 metrov budú zodpovedať veľkosti budovy s jedenástimi až pätnástimi podlažiami. „Teraz sme vo fáze testovania technických zariadení na vežiach. Dokončenie a spustenie prevádzky veží plánujeme na jún tohto roka," cituje hovorcu poľských pohraničníkov Miroslawu Aleksandrowiczovú poľský denník Gazeta Wyborcza.


Snímka: Reuters

Štátnu pokladnicu vyjde stavba veží na štrnásť miliónov zlotých, pričom tri štvrtiny pokryjú fondy Európskej únie. Kaliningradská oblasť je najzápadnejšou a najmenšou oblasťou Ruskej federácie. Exklávu zovretú medzi Poľsko a Litvu oddeľujú od Ruska pobaltské štáty.

Nebezpečná exkláva

Vilnius a Varšava chápu Kalinigradskú oblasť ako hrozbu. Litovská prezidentka Dalia Grybauskaitė minulý mesiac uviedla, že Rusko poslalo do oblasti rakety Iskander. Strely schopné niesť jadrové hlavice údajne môžu doletieť až do Berlína.

Ruská armáda počas posledného roka usporiadala v Kaliningradskej oblasti niekoľko cvičení. Napríklad minulý rok v decembri Moskva tu neohlásene vyskúšala vyše 9-tisíc vojakov, 55 lodí, 250 tankov a obrnencov.

O pol roka skôr povolala k brehom Baltu 24 bojových lodí a na miestne letisko prevelili stíhacie lietadlá Su-27 a Su-34.

Ruská anexia Krymu, podpora separatistov na východnej Ukrajine a časté vojenské cvičenia spôsobili v pobaltských štátoch a v Poľsku nepokoj. Poliaci začali kvôli strachu z možnej vojny s Ruskom hromadne vstupovať do paramilitárnych skupín.

zdroj: idnes.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.