Od nášho redaktora v Štrasburgu Pavla Novotného
Šéfovi Európskej komisie sa Jeanovi-Claudeovi Junckerovi sa nepáči, že krajiny Vyšehradskej štvorky hrozia zablokovaním jeho návrhu na prerozdelenie celkovo 160-tisíc migrantov podľa kvót do štátov Európskej únie.
„Ja sám som ako dieťa v 50. a 60. rokoch zažil vlny utečencov. K nám do Luxemburska prišli po revolúcii 1956 Maďari a po Pražskej jari 1968 Česi aj Slováci,“ povedal Juncker novinárom po svojom ostro sledovanom prejave v Európskom parlamente v Štrasburgu. Prisľúbil, že sa s lídrami týchto krajín porozpráva.
Kritika zo strany ultranacionalistov
Juncker vyvolal so svojím vyše hodinu trvajúcim prejavom, ktorý sa z veľkej časti venoval práve migračnej kríze, obrovské emócie. Okamžite naň zareagovala najmä Marine Le Penová, šéfka frakcie v europarlamente Európa národov a slobody.
„Juncker tu hovorí o prerozdelení 160-tisíc ľudí, ale čo bude ďalej? Len tento rok ich prišlo pol milióna a čaká sa milión ďalších,“ povedala Le Penová, ktorá je vážnym kandidátom na francúzsku prezidentku.
Pripomenula, že vo Francúzsku je sedem miliónov nezamestnaných. „Junckerov návrh je podrazom voči Francúzom aj Európanom,“ doplnila predsedníčka francúzskeho ultranacionalistického Národného frontu.
Na Junckera a jeho kritiku krajín Vyšehradskej štvorky reagoval aj poľský europoslanec Michal Marusik. „Európa je pod útokom migrantov, ktorí sú do nej vábení sľubovaním európskych štandardov. Majú však úplne iné hodnoty, morálku i zvyky než my. Chcú tieto svoje zvyky presadiť aj u nás,“ povedal Marusik, ktorý v europarlamente reprezentuje Le Penovej Európu národov a slobody.
Výzva pre krajiny únie
Naopak, na Junckerovu stranu sa postavil predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. „Videli sme tu jednoznačnú podporu tohto návrhu. Vyzývame členské krajiny, aby ho jasne podporili aj ony. Potrebujeme prinášať dlhodobé riešenia,“ uviedol nemecký sociálny demokrat Schulz.