Rusko dnes nie je ani priateľ, ani nepriateľ Slovenskej a Českej republiky, ale sused Európskej únie, ktorej sme členmi. Ako to s ním bude ďalej, rozhodne Rusko samo. Pre TASR to povedal český historik Jan Rychlík v súvislosti s otázkami o oslobodení Československa Červenou armádou, ku ktorému došlo pred 70 rokmi, a neskoršou okupáciou (august 1968). Slovenský historik Dušan Kováč v tejto súvislosti uviedol, že problémy so súčasným Ruskom sú v tom, že nedodržiava princípy medzinárodného práva.
"Náš pomer k Rusku bude daný jeho správaním sa k susedom, k EÚ ako celku a najmä k Ukrajine, ktorá susedí so Slovenskom. Ak Rusko uzná, že výsledky 2. svetovej vojny už neplatia a ZSSR už neexistuje a že teda aj bývalé sovietske republiky majú právo zvoliť si vlastnú politickú a medzinárodnú orientáciu, nebude s Ruskom problém," myslí si Rychlík. V opačnom prípade budeme mať podľa historika zrejme novú studenú vojnu.
Problém nášho dnešného vzťahu k Rusku nemá podľa Rychlíka nič spoločné ani s oslobodením Československa sovietskou armádou v roku 1945, ani s okupáciou Československa touto armádou v roku 1968. "To je minulosť," uviedol. Pripomenul, že v priebehu stáročí bolo české a slovenské územie opakovane obsadzované a zasa oslobodzované armádami rôznych štátov a nič to pre nás neznamená.
"Rusko momentálne nie je ani priateľom, ani nepriateľom. Je to sused Európskej únie, kam patríme, a teda aj náš sused," zdôraznil historik Rychlík s tým, že ako s každým susedom, aj s Ruskom musíme nájsť nejaký spôsob spolunažívania.
Slovenský historik Dušan Kováč tiež tvrdí, že Slovensko v súčasnosti nemá vo svete otvorených nepriateľov. Aj s Ruskom sa podľa neho usiluje komunikovať korektne. "Problém ale nie je v roku 1968, ale v tom, že súčasné Rusko nedodržiava princípy medzinárodného práva. Násilím anektovalo časti územia suverénneho štátu a ohrozuje systematicky jeho bezpečnosť. To vyvoláva aj v občanoch Slovenska odpor a obavy," uzavrel.