StoryEditor

Cirkev žiada likvidáciu divokých skládok odpadu v okolí Neapola

05.01.2014, 07:26
Autor:
tasr, stltasr, stl

Vrcholní predstavitelia katolíckej cirkvi na juhu Talianska požiadali v sobotu v otvorenom liste adresovanom talianskemu prezidentovi o likvidáciu toxického odpadu, ktorý na nelegálne skládky v regióne Kampánia nechá voziť neapolská Camorra. Informovala o tom agentúra Reuters

V dôsledku vzniku skládok a neodbornej likvidácie nebezpečného odpadu dochádza ku kontaminácii ornej pôdy a oblasť najväčšmi zamorená jedovatým odpadom si vyslúžila prezývku "trojuholník smrti".

Neapolská Camorra do oblasti medzi Neapolom a provinciou Caserta zváža toxický odpad, ktorý tam aj páli a inak neodborne likviduje. Podľa environmentálnej organizácie Legambiente sa za ostatných 22 rokov v tejto oblasti nahromadilo desať miliónov ton toxického odpadu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že zvýšený výskyt vrodených vývojových porúch a úmrtí na rôzne druhy nádorových ochorení "bezpochyby súvisí" s toxickými látkami pochádzajúcimi z divokých skládok odpadu.

"Environmentálna katastrofa... prerástla do skutočnej humanitárnej tragédie," uvádza sa v otvorenom liste neapolského arcibiskupa a biskupov okolitých diecéz adresovanom talianskemu prezidentovi Giorgiovi Neapolitanovi.

"Príliš veľa ľudí dopláca na aroganciu, nečinnosť, chamtivosť a hlúposť zločincov," píše sa ďalej v liste.

Miestne úrady uvádzajú, že toxický odpad pochádza najmä z priemyselného severu krajiny a zvážajú ho tam mafiánske klany za zlomok ceny, ktorú by podniky zaplatili za jeho bezpečnú likvidáciu.

V uplynulých mesiacoch sa v Neapole konalo niekoľko demonštrácií požadujúcich od talianskej vlády, aby urobila viac pre očistu regiónu.

V úsilí riešiť krízovú situáciu vydala vláda v decembri nariadenie, ktorým pálenie odpadu a jeho neodbornú likvidáciu zakázala. Predstavitelia cirkvi však vyzývajú na komplexnejšie riešenie problému vrátane vyčistenia zamoreného územia, zdravotných prehliadok a finančnej podpory pre postihnuté rodiny.

Pomôcť by podľa cirkevných predstaviteľov mohli aj programy, ktoré by presvedčili výrobné podniky, aby pri likvidácii toxického odpadu nepostupovali protizákonne.

 

 

01 - Modified: 2005-11-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Čo sľubovala koalícia
01 - Modified: 2022-09-26 11:38:45 - Feat.: - Title: Ak zomriete za vlasť, odpustíme vám hriechy. Povedal patriarcha Kiril ruským vojakom 02 - Modified: 2022-09-26 22:05:00 - Feat.: - Title: Prorok apokalypsy: Savonarolovi sa podarilo ovládnuť kolísku renesancie, stavil však na zlú kartu 03 - Modified: 2022-09-08 11:39:13 - Feat.: - Title: Kňaz nemôže byť kňazom, ak je agresorom. Nemôže, pretože je buď chorý, alebo delikvent, vyhlásil pápež 04 - Modified: 2022-08-28 10:42:00 - Feat.: - Title: Cristiano Ronaldo mal súhlasiť s prestupom do talianskeho Neapola. Plat pokryje Manchester United 05 - Modified: 2022-08-28 05:28:36 - Feat.: - Title: Cirkev v Kolumbii zverejnila mená 26 kňazov podozrivých zo zneužívania detí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. október 2022 06:56