Predstavitelia Ruska, Číny a Francúzska sa dnes spoločne s mnohými inými krajinami zúčastnili na oslavách indického Dňa republiky. Spojené štáty sa ich zúčastnili prvýkrát, píše agentúra DPA.
Americký prezident Barack Obama bol hlavným hosťom 66. ročníka osláv Dňa republiky v Naí Dillí, kde sa spolu so svojou manželkou Michelle zúčastnil na dvojhodinovej vojenskej prehliadke a kultúrnom podujatí.
Obama je prvým americkým prezidentom, ktorý sa na ceremónii zúčastnil; nie však prvou hlavou štátu USA, ktorá na ňu bola pozvaná.
V roku 1995 indická strana pozvala na vojenskú prehliadku pri príležitosti Dňa republiky vtedajšieho amerického prezidenta Billa Clintona, ten to však odmietol, pretože termín kolidoval s jeho Správou o stave únie, uviedli noviny Times of India.
Obama prijal pozvanie indického premiéra Naréndru Módího a prejav o stave únie predniesol na pôde Kongresu skôr, aby sa na oslavách v Naí Dillí mohol zúčastniť. Hlavným hosťom na vlaňajších oslavách indického Dňa republiky bol japonský premiér Šinzó Abe.
Obama a indický premiér Módí dosiahli v nedeľu na bilaterálnych rokovaniach prelom v otázkach, ktoré dlhodobo blokovali komerčnú spoluprácu oboch krajín v oblasti mierového využitia jadrovej energie.
Spojené štáty a India podpísali kľúčovú dohodu o civilnej nukleárnej spolupráci už v roku 2008. Implementácii dokumentu a vzájomnému obchodu s jadrovými technológiami však bránili nedoriešené praktické otázky.