Ukrajinská kríza a energetická bezpečnosť dominovali dnes vo Varšave na stretnutí poľského prezidenta Bronislawa Komorowského a šéfa Bieleho domu Baracka Obamu s lídrami východoeurópskych a stredoeurópskych krajín. Okrúhly stôl bol súčasťou osláv 25. výročia pádu komunizmu v Poľsku.
Najvyšší slovenský predstaviteľ Ivan Gašparovič zdôraznil, že ukrajinský konflikt zmenil vnímanie bezpečnosti v Európe. "Táto situácia nás núti pozornejšie vnímať naše spojenectvo s NATO a EÚ," podčiarkol. Ukrajina podľa neho potrebuje vnútornú stabilitu a tú jej nezabezpečia iní, ale iba samotní Ukrajinci prostredníctvom svojich volených zástupcov. "Slovenská republika preto oceňuje, že Ukrajina zvolením prezidenta Petra Porošenka urobila prvý krok," dodal Gašparovič.
Cestu stability Ukrajiny vidí v reforme samospráv.
Obama ocenil pokrok v krajinách strednej a východnej Európy po demokratických zmenách pred 25 rokmi. Vyzdvihol úlohu NATO ako príspevok k bezpečnosti v stredoeurópskom regióne. Lídrov krajín strednej a východnej Európy vyzval na vyššiu mieru zodpovednosti za vlastnú bezpečnosť a požiadal ich o zvýšenie príspevkov na obranu v rámci síl NATO.
Komorowski pripomenul potrebu posilnenia regionálnej spolupráce v oblasti bezpečnosti a posilnenia Severoatlantickej aliancie ako reakciu na situáciu na Ukrajine.
Pozvanie na stretnutie s Obamom a jeho poľským hostiteľom dostali prezidenti Litvy, Lotyšska, Estónska, Česka, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Chorvátska. Všetky tieto krajiny sú členmi NATO.
Hlavy štátov sa zhodli na nevyhnutnosti diverzifikácie trás a zdrojov energií. Gašparovič zdôraznil, že Slovensko podporuje diverzifikáciu energetických zdrojov, pričom podporuje Poľsko v oblasti dovozu a spracovania bridlicového plynu. Ako však dodal, pre SR ostáva prioritou jadrová energia ako zdroj čistej a ekologickej energie.