Kontroverzný exprezident Gruzínska, ktorý stál pri zvrhnutí „starého režimu“ v Gruzínsku, oponent Vladimira Putina a súčasný odeský guvernér Michail Saakašvili, v rozhovore pre HN.
Ste bývalý gruzínsky prezident, pred troma týždňami vás vymenovali za guvernéra ukrajinského regiónu Odesa. Obe krajiny sa stali terčom ruskej agresie. V čom vidíte podobnosť medzi Gruzínskom 2008 a Ukrajinou 2015?
Samozrejme, že sú tu veľké podobnosti. Keď sa pozerám na situáciu na Ukrajine, ako keby som mal déjá vu toho, čo sa pred niekoľkými rokmi stalo v Gruzínsku. Nielen vojenská agresia, ale aj to, čo jej predchádzalo. To znamená zapojenie skupín organizovaného zločinu, ktoré prišli do Gruzínska provokovať, separatisti podporovaní z Moskvy, to všetko teraz vidíme aj na Ukrajine. Tieto skupiny využívali chudobu ľudí, korupciu, ktorá bola na Ukrajine ešte horšia než v Gruzínsku. Takáto atmosféra mi bola dôverne známa z Gruzínska spred desiatich rokov.
Michail Saakašvili s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom (vľavo). Snímka: Reuters
Bude východná Ukrajina stačiť ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi? Alebo si robí chúťky aj na ďalšie krajiny?
Určite mu nebude stačiť iba Ukrajina. Je nepochybné, že bude chcieť ísť ešte ďalej. To by nebol on, keby sa s tým uspokojil.
Ktoré štáty sú podľa vás ohrozené ruskou agresiou?
Moldavsko, Azerbajdžan, Kazachstan, opäť Gruzínsko, prípadne aj pobaltské krajiny.
Myslíte si, že západné krajiny by mali viac podporovať Ukrajinu na ceste do západných organizácií?
Určite áno, Ukrajina to potrebuje. Som presvedčený, že by sa jej malo dostávať viac ekonomickej pomoci z Európy a tiež pomoc z USA.