Kerry spoločne s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci Federicou Mogheriniovou v sobotu večer vo Viedni oznámili, že Spojené štáty a Európska únia rušia sankcie uvalené na Irán.
Stalo sa tak krátko po tom, ako Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo svojej záverečnej správe potvrdila, že Teherán splnil svoje záväzky vyplývajúce z vlaňajšej jadrovej dohody so šiestimi veľmocami.
"S plne implementovanou dohodou, môže medzinárodné spoločenstvo konečne začať pracovať na riešení ďalších problémov regiónu... vrátane krízy v Sýrii," vyhlásil Kerry, ktorého citovala agentúra DPA. Dohodu s Iránom zároveň označil za prelomovú. "Dnešok je prvým dňom bezpečnejšieho sveta," dodal.
V dohode so šiestimi svetovými veľmocami sa Irán zaviazal výrazne obmedziť svoje jadrové aktivity výmenou za zrušenie reštriktívnych opatrení zo strany EÚ a USA, ktoré vážne poškodzovali jeho ekonomiku.
Teherán súhlasil, že demontuje tisíce centrifúg na obohacovanie uránu, zníži svoje zásoby obohateného uránu z 12 ton na niekoľko stoviek kilogramov a reaktor v meste Arák, ktorý vyrába plutónium, zapečatí betónom.
Zredukovanie jadrového programu Iránu spolu s inšpekciami zo strany MAAE majú zaručiť, že sa Teherán v budúcnosti nebude pokúšať vyrobiť atómové zbrane. Implementácia predmetnej jadrovej dohody prišla 13 rokov po zverejnení informácií, že Teherán tajne vybudoval jadrové komplexy a pokúsil sa o vývoj atómového arzenálu.
Kerry dodal, že medzinárodné spoločenstvo by malo voči Iránu a jeho plneniu dohodnutých záväzkov zostať aj v nadchádzajúcich rokoch ostražité.