Severoatlantická aliancia uvažuje o vybudovaní predsunutých základní či logistických skladov vo východnej Európe. Podľa generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena to má odradiť Rusko od prípadných snáh destabilizovať situáciu napríklad v pobaltských krajinách.
Rasmussen prehovoril o spojeneckých plánoch týždeň pred summitom NATO vo Walese, kde by mali členské krajiny prijať vo svetle ukrajinskej krízy a správaniu Ruska celý balík obranných opatrení. Tie majú predovšetkým uistiť niektoré krajiny, ktoré s Ruskom bezprostredne susedí, že Aliancia je pripravená ich brániť.
„Prijmeme to, čo nazývame pohotovostný akčný plán, ktorého cieľom je konať rýchlo v tomto úplne novom bezpečnostnom prostredí v Európe. Máme niečo, čo sa už nazýva Sily rýchlej reakcie NATO, ktorých úlohou je v prípade potreby rýchle nasadenie. Teraz je naším zámerom vytvoriť niečo, čo by som nazval predvoj v rámci týchto Síl rýchlej reakcie, ktorý by boli v stave veľmi vysokej pripravenosti," vyhlásil Rasmussen pre britský The Guardian a niekoľko ďalších denníkov.
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Snímka: Reuters
V prípade ohrozenia by jednotky rýchlej reakcie mohli byť nasadené v priebehu niekoľkých hodín. Ako Rasmussen podotkol, vyslanie nových síl k ruským hraniciam totiž určite vyvolá silnú reakciu Moskvy.
"Aby bolo možné také rýchle posily poskytnúť, sú tiež potrebné nejaké prijímacie zariadenia v hostiteľských krajinách. Tak tie budú zahŕňať predbežné umiestnenie zásob, vybavenie, príprava infraštruktúry, základne, veliteľstvo. Výsledkom bude, že v budúcnosti bude prítomnosť NATO na východe viditeľnejšia,“ dodal Rasmusen.
Podľa neho sa podarí budúci týždeň prekonať určité názorové rozdiely, ktoré medzi spojencami v tejto otázke panujú. Kým pobaltské štáty, Poľsko, Rumunsko, ale aj USA alebo Británia také snahy podporujú, Francúzsko, Taliansko či Španielsko sú proti. Prinajmenšom nerozhodnuté je tiež Nemecko.
zdroj: idnes.cz