Michail Kalašnikov napísal osem mesiacov pred smrťou list, v ktorom sa patriarchovi pravoslávnej cirkvi zveril s obavou, či ako ruský vynálezca známej útočnej pušky AK-47 nenesie zodpovednosť za životy ľudí zastrelených svojou zbraňou. Napísal o tom dnes ruský denník Izvestija.
V liste adresovanom patriarchovi Kirillovi sa Kalašnikov pýta, či je on, "pravoslávny kresťan", zodpovedný za smrť ľudí, aj keď nepriateľov, ktorí zahynuli pri paľbe z jeho zbrane. Zmieňuje sa v súvislosti s tým o "neznesiteľnom duševnom utrpení". Zamýšľal sa aj nad osudom Ruska, ktorého budúcnosť videl v spojení s pravoslávnou cirkvou. Patriarchovi tiež pripomenul, že namiesto toho, aby mu v meste Iževsk, kde pôsobil, zriadili múzeum, dal tam postaviť chrám.
Kirillov hovorca Alexander Volkov pre denník Izvestija povedal, že patriarcha v odpovedi na list Kalašnikova ubezpečil, že "je žiarivým príkladom vlastenectva". Volkov dodal, že cirkev nemá nič proti zbraniam, ktoré slúžia na obranu vlasti. „Vynašiel túto pušku na obranu svojej krajiny, nie na to, aby ju používali teroristi zo Saudskej Arábie," citovali Volkova Izvestija.
Prečítajte si aj: Zomrel vynálezca slávnej pušky Michail Kalašnikov
Agentúra DPA pripomína, že ruská pravoslávna cirkev má tesné kontakty s armádou. Jej duchovní požehnávajú nové zbrane vo výzbroji ozbrojených síl a zahŕňajú vojakov do svojich modlitieb. Denník Izvestija uviedol, že nie všetci ruskí vynálezcovia zbraní trpeli kvôli dôsledkom svojich objavov výčitkami svedomia ako Kalašnikov.
Napríklad Andrej Sacharov do konca svojho života považoval svoj podiel na zostrojení vodíkovej bomby za užitočný a správny. Známy ruský ochranca ľudských práv Sergej Kovaľov uviedol, že Sacharov vnímal svoju prácu ako nástroj na odvrátenie globálnej katastrofy v podobe tretej svetovej vojny.
Kalašnikov zomrel 23. decembra 2013 vo veku 94 rokov. Preslávila ho najmä útočná puška AK-47 (avtomat Kalašnikova obrazca 1947), ktorú zostrojil v roku 1947. Odvtedy sa vyrobilo vyše 70 miliónov kusov všetkých jej modifikácií. Vo svete zabila viac ľudí ako ktorákoľvek iná strelná zbraň, napísala agentúra ITAR-TASS s tým, že za viac ako polstoročie jej kvalitu výrobcovia neprekonali.