Severná Kórea plánuje do konca roka zdvojnásobiť počet členov svojej špeciálnej jednotky určenej na kybernetické útoky. Pre takzvaný Úrad 121, ktorého cieľom je spôsobiť v Južnej Kórei psychický a fyzický šok, by tak pracovalo až 6000 osôb, uviedlo v utorok juhokórejské ministerstvo obrany.
Úrad 121 podľa Soulu už roky buduje severokórejská vojenská tajná služba. Pracuje preň niekoľko z najtalentovanejších počítačových odborníkov v krajine. Severokórejskí utečenci tvrdia, že ciele programátorov by mohli byť telekomunikačné zariadenia a elektrická rozvodná sieť v Južnej Kórei.
Južná Kórea obvinila v roku 2013 svojho severného suseda, že stojí za hackerskými útokmi na jej banky a rozhlasové stanice. Obe krajiny sú od skončenia vojny na Kórejskom polostrove v roku 1953 formálne stále vo vojnovom stave, keďže podpísali iba prímerie.
Severokórejský vodca Kim Čong-un vo svojom novoročnom prejave prekvapujúco oznámil, že je ochotný stretnúť sa s juhokórejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Vedúci predstavitelia Severnej a Južnej Kórey doteraz rokovali len dvakrát.
Podľa USA majú severokórejskí hackeri na svedomí aj útok na filmové štúdio Sony Pictures, ktoré počas Vianoc uviedlo do distribúcie komédiu o atentáte na Kim Čong-una. Pchjongjang však poprel, že má s útokom niečo spoločné.