Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2015, 16:48

Švédi už nebudú prijímať toľko utečencov. Situácia je neudržateľná, povedal premiér

Švédsko dnes oznámilo, že sprísni pravidlá na udeľovanie azylu a posilní pohraničné kontroly, aby obmedzilo prudký nárast počtu migrantov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Sprísnená azylová legislatíva už minulý týždeň začala platiť v Nórsku a podobné zmeny avizovalo aj Dánsko.

"S bolesťou musím priznať, že Švédsko už nie je schopné prijímať taký vysoký počet azylantov, ako je tomu teraz... Situácia je neudržateľná," povedal na dnešnej tlačovej konferencii sociálnodemokratický premiér Stefan Löfven, ktorého citoval server The Local.

Cieľom navrhovaných opatrení je podľa neho odbremeniť švédsky azylový systém a presvedčiť ostatné členské štáty EÚ, že sa musia podieľať na riešení súčasnej utečeneckej krízy. "Musíme presvedčiť ľudí, aby žiadali o azyl aj v iných štátoch," vyhlásil Löfven.

Vláda v Štokholme chce výrazne obmedziť počet žiadateľov o azyl prichádzajúcich do Švédska. Výnimku v tomto smere budú mať migranti relokovaní v rámci európskeho systému kvót.

Švédsko tiež plánuje zaviesť kontroly totožnosti vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy prichádzajúcich z európskeho kontinentu. Obmedzia sa tiež možnosti na spájania prisťahovaleckých rodín.

Švédsko, ktoré očakáva do konca tohto roka rekordných 190.000 žiadateľov o azyl, prijíma viac migrantov na jedného obyvateľa než ktorákoľvek iná krajina EÚ. Švédske úrady už pritom nemajú pre azylantov ďalšie ubytovacie kapacity.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.