Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2015, 21:05

Ničivý zosuv v Mjanmarsku má už takmer 100 obetí, nezvestných môže byť až 200

Takmer 100 tiel vytiahli už mjanmarskí záchranári spopod vrstiev zosunutej hlušiny v Kačjinskom štáte na severe krajiny, pričom nádej, že ďalšie nezvestné osoby nešťastie prežijú, sa stále zmenšuje.

K masívnemu zosuvu došlo neďaleko jadeitovej bane v regióne Hpakant, keď sa začala rúcať jedna z háld ťažobného odpadu. Podľa miestnych úradov, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters, bilancia mŕtvych činila k 09.30 h SEČ 97 osôb.

Predpokladá sa, že toto číslo ešte porastie, hoci presný počet ľudí, ktorí sa v danom čase nachádzali v mieste zosuvu, nie je známy. Obeťami sú najmä miestni dedinčania živiaci sa tým, že na haldách manuálne hľadajú úlomky vzácneho jadeitu.

Podľa údajov získaných agentúrou AP môže byť nezvestných až 200. Príčiny zosuvu neboli bezprostredne známe. Haldy vyťaženej hlušiny sú však aj inde všeobecne nebezpečnými miestami, na ktorých často dochádza k podobným nešťastiam.

Na severe Mjanmarska sa nachádzajú jedny z najkvalitnejších ložísk jadeitu na svete. Región však napriek tomu stále zostáva veľmi chudobný a obrovské zisky z tejto komodity idú zväčša do rúk veľkých ťažobných spoločností.

Väčšina jadeitu vyťaženého v regióne Hpakant je pašovaná do Číny, kde je tento polodrahokam veľmi cenený. Podľa environmentálnej skupiny Global Witness sa len vlani v Mjanmarsku vyťažil jadeit v hodnote 31 miliárd dolárov.

1 2 20 tth

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.