Z nezodpovednosti obvinil nemecký vicekancelár a predseda vládnej sociálnej demokracie Sigmar Gabriel kancelárku Angelu Merkelovú a bavorského premiéra Horsta Seehofera. Ich spory vraj ohrozujú akcieschopnosť vlády pri riešení migračnej krízy a niektorých ľudí vháňa podľa Gabriela dokonca do náručia krajnej pravice.
"Táto forma vzájomného vydierania a urážanie je nedôstojná a jednoducho nezodpovedná," uviedol Gabriel v rozhovore poskytnutom serveru Spiegel Online. "Spor medzi CSU (Kresťansko úniou) Horsta Seehofera a predsedníčkou CDU (Kresťanskodemokratickej únie) Angelou Merkelovou by pôsobil bizarným dojmom aj za normálnych čias," dodal Gabriel, ktorého sociálno demokratická strana tvorí s CDU a CSU koaličnú spolkovú vládu.
Gabriel reagoval v rozhovore predovšetkým na ultimátum, ktoré dal bavorský ministerský predseda spolkovej kancelárke na začiatku týždňa. Vyzval v ňom Merkelovú, aby do nedele, kedy sa majú predsedovia koaličných strán zísť v Berlíne, obmedzila masový príliv imigrantov do krajiny. V opačnom prípade pohrozil "mimoriadnymi opatreniami". Denník Bild nedávno informoval, že CSU zvažuje odvolanie svojich troch ministrov zo spolkovej vlády. Merkelová ale tento týždeň uviedla, že príliv migrantov do Nemecka sa nedá len tak okamžite zastaviť.
Správanie CDU a CSU označil Gabriel za nezodpovedné hlavne z toho dôvodu, že "uvádza ľudí do neistoty a stupňuje v krajine strach, že to nezvládneme". Spory medzi sesterskými konzervatívnymi stranami majú podľa Gabriela za následok aj príklon niektorých ľudí ku krajnej pravici.
V nedeľňajšom prieskume volebných preferencií získali CDU a CSU len 36 percent hlasov, čo predstavuje najhorší výsledok za posledné tri roky. Posilňovať začala pravicovo populistická Alternatíva pre Nemecko (AFD), ktorá by sa dostala so siedmimi percentami hlasov prvýkrát do Spolkového snemu.
"Nepotrebujeme každý deň nové nevyzreté návrhy a pseudodiskusie, ale realizáciu praktických opatrení: viac úradníkov rozhodujúcich o azylovom konaní, jazykové kurzy, vzdelanie a rekvalifikácia utečencov, ktorí môžu v Nemecku zostať a rýchle vyhostenie tých, ktorí zostať nemôžu," uviedol vicekancelár.
Aj samotný Gabriel sa však v uplynulých dňoch sa Seehoferom stretol a to kvôli tranzitným zónam, ktoré chce Mníchov zriaďovať po vzore letísk na hraniciach. Žiadatelia o azyl bez nádeje na úspech svojej žiadosti by rovno z nich mohli byť posielaní späť do vlasti. To ale sociálni demokrati odmietajú.
Bavorsko je v rámci súčasnej utečenecké krízy najviac postihnutou spolkovou krajinou. Denne sem z Rakúska prichádza niekoľko tisíc ľudí. Vo štvrtok ich hranicu prešlo 5540, v predchádzajúcich dňoch ich vždy bolo okolo 6500.