Americký Národný bezpečnostný archív odtajnil zatiaľ najpodrobnejší zoznam miest v bývalom Sovietskom zväze, vo východnej Európe a v Číne, ktorá sa v prípade jadrového konfliktu mala stať koncom 50. rokov minulého storočia terčom atómového bombardovania. Oznámila to dnes americká tlač. Na zozname je aj rad miest a vojenských objektov v bývalom Československu.
Z odtajnených údajov vyplýva, že americkí armádni plánovači sa v roku 1956 zamerali na systematickú deštrukciu mestských a priemyselných cieľov vrátane výslovného zamerania na civilné obyvateľstvo kľúčových miest.
Zaradené sú medzi ne Moskva, Leningrad (dnes Petrohrad), Peking, vtedajší východný Berlín a Varšava. Komentár Národného bezpečnostného archívu v tejto súvislosti poznamenáva, že zámerné a priame útoky na civilistov sú v rozpore s už vtedy platnými normami medzinárodného práva.
Odtajnené údaje, sprístupnené verejnosti v súlade s archívnymi zákonmi USA, majú 800 stránok. Medzi miesta určené na "systematickú deštrukciu" jadrovým úderom bolo zaradených 1 200 miest v vtedajšom sovietskom bloku od východného Nemecka až po Čínu. Každé z nich má poradové číslo podľa významu, jednotkou je označená Moskva so 179 cieľmi jadrového útoku, dvojkou Leningrad so 145 cieľmi vrátane cieľov civilných.
Vo vtedajšom Československu bola hlavným terčom Praha s poradovým číslom 61 a s 69 cieľmi určenými na zničenie. Ďalšie ciele boli v okolí hlavného mesta v Beroune, Kladne, Kralupoch nad Vltavou, Kráľovom Dvore, Neratoviciach, Psarov, Radotíne, Roztokách, Slanom a Štěchovíc.
Pre ciele vo východnej Európe mali byť použité bomby, ktoré by mali v porovnaní s bombami pre ZSSR nižšiu ničivú silu, najmä z "politických a psychologických dôvodov", uvádza americký archív. Výnimkou mali byť objekty používané armádnym letectvom Varšavskej zmluvy. Prioritou pritom boli ciele v vtedajšom východnom Nemecku.