Zástavy a symboly boli vyvesené na domoch a namaľované na drevenej kôlni, po hrozbe tamojšej polície zmizli. Vyfotografoval ich fotograf agentúry Reuters. Podľa dedinčanov zástavy vztýčili susedia, ktorí odvtedy obec opustili, uviedol Bosniansky štátny rozhlas. Bosnianska prokuratúra nariadila bezpečnostným silám, aby dedinu prehľadali. Odišli však odtiaľ s prázdnymi rukami. "Počas razií neboli nájdené nijaké zástavy hnutia Islamský štát," uviedol štátny Úrad pre vyšetrovanie a ochranu.
Dedina v severovýchodnej Bosne je domovom vyznávačov prísneho výkladu sunnitského islamu - wahhábizmu. Polícia tam za posledné desaťročie niekoľkokrát podnikla razie kvôli podozreniam z napojenia na radikálne islamistické a teroristické skupiny.
Pritom len pred mesiacom polícia v Bosne zatkla Bilala Bosniča, ktorý verboval mladých ľudí, aby sa pridali k islamskému štátu a odišli bojovať do Sýrie. Robil to na zhromaždeniach a na portáli YouTube. Bosnič sa priznal, že verboval islamských konvertitov aj v severnom Taliansku.
Väčšina moslimov v Bosne je sekulárne založená alebo praktizuje umiernenú podobu islamu. Počet prívržencov prísnejších interpretácií islamu narastá najmä medzi mladou generáciou a vo vzdialenejších vidieckych oblastiach. Polícia tvrdí, že za posledné tri roky odišlo do Sýrie približne 180 Bosniakov.
Bosnianska moslimská komunita odsudzuje tých, ktorí odchádzajú bojovať do Iraku a Sýrie. Bosna dokonca vlani v apríli zaviedla tresty odňatia slobody až do desiatich rokov pre ľudí, ktorí tak urobia alebo ktorí ich naverbovali.
Narastajú však obavy z toho, aký vplyv môže mať zmätok na Blízkom východe na moslimov v Bosne, obzvlášť na pozadí veľkej nezamestnanosti, chudoby a korupcie, ktoré trápia krajinu od skončenia vojny. Minulý mesiac sa stal incident v sarajevskej mešite, muž so symbolmi Islamského štátu ohrozoval imáma. Veriaci ho, ale vyhodili.