Americký prezident Barack Obama (na snímke) sa bude naďalej usilovať o podporu Kongresu pre vojenský úder na Sýriu. A to aj napriek tomu, že Damask pristúpil na ruský návrh vzdať sa chemických zbraní.
Potvrdil to dnes hovorca Bieleho domu Jay Carney. Ústupok Sýrie pritom hodnotí ako výsledok nátlaku USA. "Vidíme to ako potenciálne pozitívny vývoj a považujeme to za jasný výsledok tlaku na Sýriu," reagoval Carney na to, že sýrský režim sa vzdá kontroly nad svojimi chemickými zbraňami.
Americký Senát zatiaľ hlasovanie o údere na Sýriu odložil.
Obama neustúpi
Biely dom sa však chce ubezpečiť, že to Sýria myslí vážne, a preto dnes Obama aj tak navštívi Kongres a bude presviedčať poslancov, aby podporili obmedzené údery proti Sýrii. „Neskôr večer osloví cez televíziu Američanov,“ povedal Carney.
Obama v pondelok televízii CNN povedal, že návrh Ruska na vzatie sýrskych chemických zbraní do úschovy je "istotne pozitívny vývoj". Citovala ho agentúra DPA.
Sýria v pondelok s návrhom svojho spojenca, Ruska, rýchlo súhlasila. Obama upozornil, že ponuka prišla iba pod hrozbou amerických útokov a v čase, kedy by mal americký Kongres hlasovať o schválení vojenskej akcie.
Pripustil však, že myšlienka, aby sa sýrsky režim vzdal kontroly nad svojimi chemickými zbraňami, "môže mať šancu na úspech".
Pesimizmus voči Sýrii
V rozhovoroch, ktoré v pondelok večer odvysielali televízie NBC a Fox, Obama povedal, minister zahraničných vecí John Kerry spoločne s Ruskom v najbližších dňoch zistia, ako vážne Sýria svoju ponuku mieni.
Podľa správy agentúry Associated Press prezident vyjadril istý pesimizmus ohľadne toho, či Kongres schváli rezolúciu o použití sily proti Sýrii. Doslovne povedal: "Nepovedal by som, že som si tým (schválením) istý".
Zatiaľ sa nerozhodol, či vydá príkaz na vojenskú operáciu sám, ak Kongres nedá súhlas, pokračoval. Uviedol, že berie hlasovanie Kongresu i názor Američanov "veľmi vážne". Obama podľa vlastných slov vedel, že riskuje, keď požiadal Kongres o schválenie vojenského útoku. Je však presvedčený, že poslanci berú túto záležitosť vážne a urobia, čo treba.
Prezident, v snahe presadiť schválenie rezolúcie o vojenskej operácii proti Sýrii v Kongrese, poskytol v pondelok rozhovory šiestim veľkým americkým televíznym staniciam, ktoré ich odvysielali vo večerných hodinách.
Televízii PBS povedal, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hovoril o potenciálnom pláne pre Sýriu odovzdať svoje chemické zbrane pod medzinárodnú kontrolu. V programe televízie PBS "NewsHour" uviedol, že o tom hovorili minulý týždeň v piatok na summite G20. "A toto je pokračovanie konverzácií, ktoré som viedol celkom dlho s prezidentom Putinom," citovala ho agentúra Associated Press.