V nedeľňajších parlamentných voľbách vo Fínsku zvíťazila opozičná Strana stredu, potvrdili v noci na dnes predbežné konečné výsledky. Ich nový predseda Juha Sipilä (na snímke v strede) však stojí pred náročnými koaličnými rokovaniami po úspechu populistickej protiimigrančnej strany Fíni, ktorá predbehla hlavné strany doterajšej vlády, konzervatívcov a sociálnych demokratov, píše agentúra AP.
Sipilä deklaroval víťazstvo a prevezme úlohu vytvorenia novej vládnej koalície. S lídrami ďalších troch najväčších strán chce podľa vlastných slov hovoriť už dnes. "Zajtra budú zvoniť telefóny a potom budeme riešiť, čo ďalej," povedal. Zdôraznil, že najdôležitejšia bude dôvera medzi stranami budúcej vlády, ktorá podľa neho v doterajšom kabinete konzervatívneho premiéra Alexandera Stubba chýbala.
Stubb priznal porážku. "Juha, pripravte sa, nie je to ľahká práca," povedal politik, ktorý prevzal vedenie dosiaľ vládnucej Strany národnej koalície a premiérsky post v júni minulého roka.
Volebnej kampani dominovali súčasné ekonomické problémy Fínska, predovšetkým otázky nezamestnanosti, sociálnych škrtov a zvyšovania národného dlhu počas trojročného obdobia hospodárskeho poklesu. Stubb presadzoval ďalšie úsporné opatrenia vo výške šiestich miliárd eur za najbližšie štyri roky, proti čomu Sipilä dôrazne vystupoval s tým, že postačí polovica tejto sumy.
Strana stredu, ktorá tradične zastupuje farmárov a majiteľov pôdy, obsadí podľa výsledkov sčítania všetkých hlasov v 200-člennom parlamente 49 kresiel - o 14 viac než po posledných voľbách.
Na druhom mieste skončila s 38 kreslami strana Fíni, predtým známa ako Praví Fíni, ktorá otriasla fínskou politikou výraznými ziskami v predošlých voľbách a ktorá je za vylúčenie Grécka z eurozóny. Oproti roku 2011 prišla jedno kreslo.
Stubbova Strana národnej koalície bude mať 37 kresiel, o sedem menej než doteraz. Nasleduje jej hlavný koaličný partner, sociálni demokrati s 34 kreslami, teda so stratou ôsmich poslancov od posledných volieb. Zvyšných 42 kresiel si rozdelia štyri menšie strany.
Na voľbách sa zúčastnilo 70 percent z takmer 4,5 milióna oprávnených voličov, čo je mierne menej než v roku 2011.