Ako jeden z posledných štátov EÚ legalizovalo Grécko registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Príslušný návrh zákona schválili v noci nadnes poslanci parlamentu aj napriek silnému odporu vplyvnej pravoslávnej cirkvi pomerom hlasov 193 ku 56, informovala agentúra AP.
"Je to dôležitý deň pre ľudské práva," povedal v rozprave premiér Alexis Tsipras. Zákona podľa neho dáva párom rovnakého pohlavia rovnaké práva týkajúce sa života a smrti, čím sa pre Grécko končí obdobie "zaostalosti a hanby".
Nový zákon rieši majetkové a dedičské otázky, naďalej však párom rovnakého pohlavia neumožňuje adoptovať si deti.
Pred parlamentom demonštrovalo počas rozpravy niekoľko stoviek ľudí za udelenie všetkých práv homosexuálom, pričom skandovali heslá ako "Láska je zákon" alebo "Láska nie je hriech".
Zákon podporili poslanci Tsiprasovej ľavicovej strany Syriza a ďalších štyroch subjektov, spôsobil však rozkol medzi opozičnými konzervatívcami. Proti návrhu hlasovali i nacionalistickí Nezávislí Gréci (ANEL), ktorí sú súčasťou vládnucej koalície.
Proti zákonu ostro vystupovala grécka pravoslávna cirkev, podľa ktorej podkope inštitúciu rodiny.
Za "historický krok" označila prijatie zákona ľudskoprávna organizácia Amnesty International, zároveň však upozornila na to, že lesby, gejovia, bisexuálni, transrodoví a intersexuálni ľudia (LGBTI) v Grécku stále čelia nepriateľstvu a štátnym orgánom sa ich nedarí adekvátne chrániť.
Prvé dva civilné sobáše osôb rovnakého pohlavia sa v Grécku konali v roku 2008, súd ich ale zrušil o rok neskôr pod tlakom pravoslávnej cirkvi.
Slovensko zatiaľ nemá zákon o partnerstvách osôb rovnakého pohlavia. V Českej republike ho Poslanecká snemovňa schválila 16. decembra 2005, ale vtedajší prezident Václav Klaus zákon vetoval. Veto nakoniec snemovňa prehlasovala 15. marca 2006. Zákon začal platiť 1. júla 2006.