Viac ako 40 spoločenských a politických organizácií Donbasu na východe Ukrajiny požiadalo lídrov Francúzska, Nemecka a Ruska, aby sa ako garanti mierových protokolov z Minska "zasadili za skoncovanie s politickým terorom na Ukrajine".
Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré adresovali aj nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi a jeho ruskému kolegovi Vladimirovi Putinovi. Upozornili v ňom na nedávne vraždy novinárov a politikov na Ukrajine, ktorí "kritizovali súčasný režim" v Kyjeve.
"Na Ukrajine sa prakticky rozpútal politický teror proti inak mysliacim Ukrajincom, proti bojovníkom za práva Rusov, židov, Maďarov, Bulharov, Tatárov a Gagauzov," uvádza sa vo vyhlásení, v ktorom sa ďalej konštatuje, že vláda v Kyjeve obyvateľov juhovýchodu krajiny považuje za nespoľahlivé osoby a "takmer otvorene ich označuje za ľudí druhej kategórie".
Vo vyhlásení, ktoré okrem proruskej doneckej agentúry DAN prevzali aj ruské zdroje, sa ďalej uvádza, že "všetkých, ktorí sa opovážia mať vlastný názor, okamžite označia za separatistov a priaznivcov teroristov". "A za teroristov Porošenko označuje nás - obyvateľov Donbasu," píše sa vo vyhlásení.
Text upozorňuje, že stovky ľudí na celej Ukrajine sú vo väzení za to, že sa vyslovili za samostatnosť regiónov, za boj s chudobou a proti "podriaďovaniu sa diktátu USA", "proti glorifikácii Hitlerových obdivovateľov".
Autori vyhlásenia pritom zdôraznili svoje obavy, že plány súvisiace s navrátením samozvaných proruských republík vyhlásených pred rokom na východe Ukrajiny môžu viesť "ku genocíde obyvateľstva Donbasu".
Predstavitelia politických a spoločenských hnutí vyjadrili presvedčenie, že Kyjev by mal urobiť "reálnu, nie fiktívnu ústavnú reformu, ktorou by garantoval práva regiónov a národnostných menšín". "Treba zaručiť aj právo Donbasu na občiansku domobranu a sebaobranu," apelovali. Okrem toho žiadajú očistu ukrajinských ozbrojených síl od "psychicky nezdravých ľudí, túžiacich po násilí, pomste a kariére založenej na preliatej krvi".
Vyhlásenie vyzýva Hollanda a Merkelovú ako sprostredkovateľov mierovej dohody z Minska, aby pomohli urobiť z Ukrajiny "normálny štát" s politickým vedením pripraveným na čestný dialóg s Donbasom. Len za tohto predpokladu sa objaví šanca na riešenie závažných problémov, ktorým Ukrajina čelí, zdôraznili autori vyhlásenia. Poznamenali, že za takýchto okolností sú aj oni pripravení na spoluprácu.
Ruské ani proruské ukrajinské agentúry bližšie nešpecifikujú, aké občianske a politické subjekty sa k tejto výzve prihlásili.