StoryEditor

Do Bundestagu mieri prvý Nemec čiernej pleti

21.09.2013, 17:35
Autor:
TASRTASR

Nemecký parlament, Bundestag, bude mať po nedeľňajších voľbách svojho prvého poslanca čiernej pleti. Za poslanca parlamentu kandiduje 51-ročný rodák z afrického Senegalu, Karamba Diaby, ktorý žije v Nemecku už 30 rokov a občianstvo získal pred 12 rokmi.

Kandiduje za sociálnych demokratov (SPD), od roku 2009 je komunálnym poslancom vo východonemeckom Halle.

"Moja farba pleti nehrá žiadnu rolu v mojom každodennom živote a nebude to inak ani ak sa dostanem do federálneho parlamentu," citovala ho DPA.

"Je to veľmi milý chlap, ktorý sa rád stretáva s ľuďmi a je voči nim ústretový," komentoval jeho kandidatúru šéf klubu SPD v Bundestagu Frank-Walter Steinmeier. SPD je podľa jeho slov pyšná, že kandiduje Diabyho. Životy Nemcov sa zmenili, majú rozličný etnický pôvod a strana toho chce byť odrazom, povedal.

SPD, Zelení a strana Ľavica boli prvé, ktoré nominovali kandidátov z radov imigrantov. V končiacom Bundestagu už sú poslanci rôzneho etnického pôvodu, najmä zástupcovia veľkej tureckej menšiny v Nemecku a v minulých parlamentoch mali podľa DPA zastúpenie aj bieli Nemci narodení v Afrike.

Karamba Diaby hovorí, že má veľa politických záväzkov - jedným z nich je postaviť sa ultrapravicovému rasizmu v krajine. Presadzuje zavedenie minimálnej mzdy a zabezpečenie lepšie vzdelávania pre sociálne zanedbané deti.

Diabyho život by mohol byť námetom pre film. Ako trojročný prišiel o mamu a otec mu zomrel, keď mal sedem rokov. Jeho staršia sestra ho vychovala v Senegale, kde sa v roku 1982 dostal na univerzitu v Dakare. V roku 1985 pricestoval na postgraduálne štúdium do Lipska, ktoré mu ponúklo štipendium. V Halle neskôr získal doktorát z chémie a uzavrel manželstvo s Nemkou z bývalého NDR. Majú dve deti, dcéru a syna.

Sasko-Anhaltsko má podľa prieskumov v parlamente isté najmenej tri kreslá a Diaby je v kandidátke na treťom mieste.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. november 2022 00:29