Ak nemecká vláda nezmení svoju politiku v utečeneckej kríze, môže to viesť k odvolaniu kancelárky Angely Merkelovej. Denníku Augsburger Allgemeine to dnes povedal bavorský premiér Horst Seehofer, podľa neho však zatiaľ situácia do takého bodu nedospela.
Bavorská krajinská vláda dnes poslala do Berlína oficiálnu výzvu na zaistenie bezpečnosti hraníc; ak spolková vláda požiadavku odmietne, chce sa Mníchov obrátiť na ústavný súd.
"Ten okamih ešte nenastal, ale príde, ak sa čoskoro niečo nezmení," povedal Seehofer o možnom vyslovení nedôvery spolkovej vláde. Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) tvorí spolkový kabinet spoločne s kancelárkinou Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD). CDU aj SPD však aj bez Seehoferovej strany majú nadpolovičnú väčšinu poslancov v Spolkovom sneme.
Výzva pre kabinet
CSU už dlho usiluje o razantné obmedzenie počtu prichádzajúcich utečencov. "Ak nestanovíme hornú hranicu pre počet utečencov, bude to mať dramatické dôsledky na našu schopnosť integrovať ich, na zabezpečenie štátnych výdavkov, na bezpečnosť v krajine, na funkčnosť štátnej správy," povedal Seehofer.
Bavorská vláda dnes oficiálnym listom vyzvala spolkový kabinet, aby zaistil bezpečnosť nemeckých hraníc. Ak Berlín požiadavky Mníchova odmietne, chce sa Seehofer obrátiť na ústavný súd.
Niekdajší ústavný sudca Udo di Fabio v právnom posudku vypracovanom pre mníchovskú vládu konštatoval, že bavorská žaloba by mala nádej na úspech, lebo septembrové otvorenie hranice bolo v rozpore s nemeckou ústavou.
Obavy bavorského premiéra
Seehofer dnes tiež vyjadril obavy, že utečenecká kríza môže spôsobiť neúspech konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách v budúcom roku.
Podľa posledných prieskumov síce konzervatívci zostávajú s veľkým náskokom najsilnejším politickým zoskupeniam v krajine, oproti voľbám v roku 2013 ale stratili takmer štvrtinu z vtedajších 41,5 percenta voličov.