Operácia zameraná na dobytie džihádistami obsadeného hotela Splendid v metropole Burkiny Faso Ouagadougou sa skončila oslobodením 126 rukojemníkov a smrťou troch útočníkov. Oznámila to dnes vláda tohto západoafrického štátu, ktorej slová citovala agentúra AP.
Medzi oslobodenými je aj minister verejnej správy, práce a sociálnej bezpečnosti Clement Sawadogo, informoval minister komunikácie Remis Dandjinou.
Podľa miestnych i francúzskych médií dnes v skorých ranných hodinách sa do Ouagadougou presunuli francúzske jednotky pôsobiace v susednom Mali, aby prípadne zasiahli do riešenia rukojemníckej krízy. Predstavitelia vlády pred tým nevylúčili, že požiadajú o pomoc velenia zahraničných jednotiek pôsobiacich v oblasti - okrem Francúzov sú v oblasti aj Američania.
Útok na štvorhviezdičkový hotel Splendid v Ouagadougou si podľa výpovedí svedkov vyžiadal najmenej 20 obetí na životoch.
Do miestnej univerzitnej nemocnice priviezli medzičasom asi 15 osôb so strelnými zraneniami alebo zraneniami spôsobenými pri páde, informoval dnes jej riaditeľ Robert Sangaré.
Podľa americkej organizácie SITE monitorujúcej internetové stránky militantov sa k dnešnému útoku na hotel Splendid v Ouagadougou prihlásila skupina al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM). Jedna z očitých svedkýň pre webovú stránku francúzskeho magazínu Le Point uviedla, že útočníci hovorili medzi sebou po arabsky.
Okrem hotela džihádisti zaútočili aj na kaviareň Cappuccino, ktorá sa nachádza na druhej strane ulice oproti hotelu Splendid. Podpálili aj niekoľko zaparkovaných áut a strieľali smerom k ďalším obchodom a reštauráciám.
Najmenej desať tiel objavili dnes požiarnici pri obhliadke terasy kaviarne Cappuccino v Ouagadougou, ktorá sa v piatok stala terčom útoku predpokladaných džihádistov. Komando následne v meste zaútočilo aj na hotel Splendid, kde doteraz zadržiava rukojemníkov.
Informovalo o tom dnes ministerstvo vnútra, podľa ktorého sa bezpečnostné zložky Burkiny Faso v spolupráci so svojimi francúzskymi kolegami dnes od skorého rána pokúšajú dobyť džihádistami obsadený hotel.
Burkina Faso je väčšinovo moslimskou krajinou, ktorej sa doteraz vyhýbali násilnosti páchané extrémistickými islamistickými skupinami, aké napríklad v susednom Mali či Nigeri unášajú cudzincov a za ich prepustenie žiadajú výkupné. Vlani v apríli však v Burkine Faso zaznamenali prvý prípad únosu cudzinca - bol ním Rumun.