Ruská armáda nevylučuje, že v Sýrii vybuduje námornú, leteckú a pozemnú základňu. K útokom na ciele v Sýrii vraj môže použiť aj plavidlá Čiernomorskej flotily operujúce v Stredomorí. V rozhovore pre denník Komsomolskaja pravda to dnes povedal zástupca šéfa generálneho štábu ruskej armády Andrej Kartapolov.
Na ciele v Sýrii v súčasnej dobe útočí približne 50 ruských bojových lietadiel. Štyri raketové krížniky operujúce na juhozápade Kaspického mora odpaľujú proti údajným základniam organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii rakety s plochou dráhou letu, ktoré na ceste k cieľu využívajú nízke letové koridory nad Iránom a Irakom. Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kazachstane vyhlásil, že nasadenie ruských síl v Sýrii je časovo obmedzené rámcom útočných operácií sýrskej armády proti teroristom.
Generálplukovník Kartapolov, ktorý je šéfom operačnej správy ruského generálneho štábu, dnes v rozhovore s moskovským denníkom povedal, že vybudovanie novej vojenskej základni v Sýrii nie je vylúčené. "Nevylučujeme vytvorenie jednej vojenskej základne, ktorá bude mať niekoľko častí - námornú, leteckú a pozemnú," konštatoval ruský generál. Na otázku, či môžu byť proti útokom na ciele v Sýrii nasadené aj plavidlá ruskej Čiernomorskej flotily, odpovedal: "nepochybne". Do bojov podľa neho môžu zasiahnuť lode operujúce v Stredozemnom mori.
Rusko má už niekoľko rokov námornú základňu v sýrskom prístavnom meste Tartús, ktorá je jediným oporným bodom ruského námorníctva v Stredomorí. Základňa ale rozsahom nie je veľká a podľa ruských médií slúži hlavne na účely servisu a logistiky. K útokom proti povstalcom štartujú ruské bojové lietadlá z letiska Hmímím pri sýrskom meste Latakia.
Ruské pozemné sily podľa Kartapolova do bojov v Sýrii "v žiadnom prípade" nezasiahnu. Ruská armáda má však všetky technické možnosti na to, aby zasadila letecké a raketové údery proti teroristickým cieľom v Iraku, upozornil ruský generál. "Je to závislé na rozhodnutie nášho vrchného veliteľa," poukázal na veliteľské právomoci prezidenta Putina.