Úroveň radiácie v morskej vode pri jednom z poškodených reaktorov fukušimskej jadrovej elektrárne stúpla tento týždeň na najvyššiu úroveň za posledné dva roky. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Jadrovú elektráreň, ktorú prevádzkuje spoločnosť Tokyo Electric Company (TEPCO), postihlo v marci 2011 silné zemetrasenie a následná cunami, ktoré spôsobili roztavenie troch reaktorov a výbuchy vodíka.
Spoločnosť TEPCO, ktorá ochladzuje reaktory stovkami ton vody, sa snaží udržať nahromadenú vodu v areáli elektrárne, aby neprenikla do mora.
Drobné nehody, ku ktorým v zničenej elektrárni z času na čas dochádza, vzniknutú krízu len prehlbujú a vyvolávajú otázky, či je spoločnosť TEPCO schopná vykonať zložité sanačné práce, o ktorých sa vo všeobecnosti predpokladá, že môžu trvať celé desaťročia.
Úrovne Cézia 134 a Cézia 137 dosiahli v stredu hodnotu 1200 becquerelov na liter vody, čo je 13-násobne viac ako v utorok. Hovorca spoločnosti Tepco uviedol, že nárast radiácie nastal v dôsledku stavebných prác, ktoré prebiehajú v blízkosti budovy číslo dva.
Na strane poškodenej elektrárne, ktorá je obrátená k moru, robotníci vstrekujú do pôdy rôzne chemikálie, aby ju spevnili a zabránili tak odtoku kontaminovanej vody do oceánu.