Na obrade vo veľkom kupolovom stane, vztýčenom na tento účel, sa zúčastnilo približne 4500 ľudí vrátane významných predstaviteľov niekoľkých štátov a celebrít: napríklad britského princa Charlesa či americkej televíznej moderátorky Oprah Winfreyovej.
Pohreb celebroval metodistický biskup Don Dabula, rodinný kaplan Mandelovcov, informovala agentúra DPA. "Svojou nekonečnou láskou ku každej rase, kmeňu a národu si dal vznik novému svetu," povedal Dabula vo svoje chváloreči na zosnulého juhoafrického štátnika.
Precítenú poctu vzdal Mandelovi jeho niekdajší spoluväzeň, v súčasnosti 84-ročný Ahmed Kathrada, ktorý s ním pre vzdor voči apartheidu strávil za mrežami 26 rokov. Kathradu prepustili v roku 1989, rok pred Mandelom.
Kathrada nazval Mandelu "vysokým, zdravým, silným mužom a boxerom, väzňom, ktorý sa poľahky dokázal obracať krompáčom i lopatou, keď ostatní už nevládali".
"A teraz sa nevyhnutné stalo skutočnosťou - opustil nás, aby sa pripojil k 'A skupine' ANC (Afrického národného kongresu)," povedal obrazne Kathrada a následne vymenoval ďalších už zosnulých oddaných bojovníkov proti apartheidu, akými boli napríklad Walter Sisulu či Oliver Tambo.
"Keď zomrel Walter (2003), stratil som otca, teraz som stratil brata," vyznal sa Kathrada zlomeným hlasom pred pohrebnými hosťami. "Môj život je prázdny. A neviem, kto by ho teraz mohol zmeniť. Ďakujem ti," uzatvoril svoju pohrebnú reč Mandelov dlhoročný spoluväzeň.
Na prvého prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) čiernej pleti (1994-99) si svet spomína so cťou predovšetkým pre jeho podiel pri mierovom ukončení tri storočia trvajúcej rasistickej belošskej vlády v Južnej Afrike.
Mandela zomrel 5. decembra vo veku 95 rokov na pľúcnu infekciu a za miesto uloženia jeho telesných pozostatkov bol určený hrob na rodinnom pozemku blízko jeho rodinných príslušníkov.