Vo veku 81 rokov zomrel dnes bývalý španielsky premiér Adolfo Suárez, ktorý ako prvý demokraticky zvolený predseda vlády po smrti fašistického diktátora Francisca Franca viedol európsku krajinu na ceste k liberálnej demokracii. Informovala o tom španielska verejnoprávna televízia TVE.
Suáreza a jeho stranu Demokratický a sociálny stred (CDS) vo voľbách v roku 1977, prvých slobodných po 40 rokoch frankizmu, podporilo 34 percent voličov, o päť percent viac ako druhých socialistov (PSOE). Premiérom bol v rokoch 1976-1981, keď ho ešte pred voľbami ako mladého ministra so skúsenosťami s Francovej vlády do funkcie dočasného predsedu vlády menoval kráľ Juan Carlos I. s úlohou zmieriť občianskou vojnou znepriatelené politické skupiuny v čase, keď podstatná časť ľavicovej inteligencie Španielska pôsobila v exile z dôvodu politického prenasledovania počas predošlého režimu.
Suáreza hospitalizovali 17. marca v nemocnici pre problémy s dýchaním. Expremiér už dlhé roky trpel Alzheimerovou chorobou.
Do povedomia Španielov sa Suárez výrazne zapísal svojím statočným postojom počas pokusu o puč 23. februára 1981, keď pred hlasovaním parlamentu o poverení funkciou premiéra Suárezovho nástupcu Leopolda Calva Sotela vtrhla do budovy zákonodarného zboru skupina príslušníkov pravicovej občianskej gardy pod vedením Antonia Tejera, niekoľkokrát vystrelila do stropu a zmocnila sa poslancov ako rukojemníkov. Pri vpáde ozbrojencov do parlamentu zostal Suárez jedným z troch politikov pokojne sediacich na svojom mieste a čeliacich útoku, pričom ostatní poslanci si ľahli na zem a skryli sa za poslanecké lavice. Po napokon neúspešnom pokuse o prevrat parlament stanovil dátum všeobecných volieb, v ktorých zvíťazil kandidát socialistov Felipe González. Až jeho nástupom do funkcie sa Španielsko začalo považovať za modernú demokraciu.
Napriek tomu, že Suáreza najprv obviňovali frankisti z prevliekania kabátov a opoziční socialisti z politického oportunizmu figuroval podľa agentúry Reuters aj v ostatných rokoch v prieskumoch verejnej mienky na čelných priečkach obľúbenosti premiérov obdobia po páde režimu diktátora Franca.
"Politická kariéra premiéra Suáreza vyniesla na povrch najvyššieho ducha obdobia prechodu k demokracii: uznanie hlasu nespokojných, pozdvihnutie tolerancie a vedenie dialógu. Vďaka tomu prístupu mal možnosť uskutočniť veľké dohody," zhodnotil pre Reuters pôsobenie Suáreza bývalý premiér z rokov 2004-2011 José Luis Rodríguez Zapatero.