Indický premiér Naréndra Módí dnes vyhlásil, že ho "hlboko znepokojuje" znásilnenie 75-ročnej mníšky a zničenie kresťanského kostola. V celej krajine zároveň prebiehajú protesty za lepšiu ochranu žien a náboženských menšín, informovala agentúra Reuters.
Módí si vyžiadal okamžitú správu o násilí, ku ktorému došlo cez víkend. V parlamente vyvolali rozhnevaní zákonodarcovia scény a chceli vedieť, prečo muž obvinený zo znásilnenia mníšky ešte nebol chytený a zatknutý.
V posledných mesiacoch Módího kritizujú za pomalé odsudzujúce reakcie na sériu útokov proti kresťanským inštitúciám. Toto váhanie vyvoláva obavy, že jeho hinduistická nacionalistická vláda nedokáže zvládnuť fanatických stúpencov hinduizmu.
Znásilnenie mníšky z misionárskej školy vyvolalo vášnivú debatu o bezpečnosti žien.
"Všetci cítime hanbu, nikdy predtým by sme si to nevedeli ani predstaviť. Nikdy sme o takých veciach nepočuli," uviedol Muhammad Sálim, člen dolnej komory parlamentu. "A napriek tomu, po 70 hodinách od zločinu nebol nikto zatknutý," dodal.
Počas debaty poslanci parlamentu vykrikovali: "Žiadame spravodlivosť!"
Stovky protestujúcich sa v pondelok večer dostali do zrážok s políciou v indickom zväzovom štáte Západné Bengálsko, pričom takmer na hodinu zablokovali cestu konvoju, v ktorom sa viezla predsedníčka západobengálskej vlády Mamata Banerdžíová.
Politička, ktorá sa pokladá za obhajkyňu chudobných, nemohla pokračovať v jazde, keď sa vracala z návštevy sexuálne napadnutej mníšky v nemocnici. Dav ľudí obkľúčil jej vozidlo a protestujúci od nej žiadali odpoveď, prečo ešte nebol zadržaný muž, podozrivý zo znásilnenia.
Udržiavanie zákonnosti v Indii je predovšetkým povinnosťou vlád jednotlivých štátov.
Polícia po napadnutí mníšky v kláštornej škole zadržala deväť mužov, ale ani jeden z nich nebol zatknutý. K trestnému činu došlo cez víkend, keď gang mužov vtrhol do školy a ukradol odtiaľ hodnotné veci vrátane mobilného telefónu, laptopu, kamery i finančnej hotovosti. Mníška sa pokúšala zabrániť páchateľom v krádeži. Jeden z vlamačov ju znásilnil.
Hoci si India spytovala svedomie po hromadnom znásilnení a zavraždení študentky v autobuse v metropole Naí Dillí pred dvoma rokmi a zaviedla aj prísnejšie tresty pre mužov, ktorí napadnú ženy, krajina sa stále horko-ťažko snaží skrotiť šovinistické postoje mužov voči ženám.
V minulosti Banerdžíovú a členov jej strany TMC kritizovali za príliš tvrdé výroky o znásilnení. Pred dvoma rokmi Banerdžíová dokonca obvinila obeť znásilnenia, že za incident si môže sama, a jeden z jej ministrov obeť kritizoval, prečo tak neskoro v noci popíjala alkohol v nočnom klube.