Brazília bojuje s doteraz najmasívnejším rozšírením vírusu Zika, ktorý ohrozuje vývoj mozgu ľudského plodu a zabil už najmenej päť detí. Vláda pracuje na urýchlenom vývoji vakcíny a prostriedkov k včasnej diagnóze ochorenia, proti ktorému v súčasnosti neexistuje účinný liek.
V Brazílii prudko vzrástol počet detí s vrodenou mikrocefáliou (zdeformovaním či predčasným ukončením rastu mozgu, prípadne celej hlavy) - podľa úradov sa od októbra s vrodenou vadou narodili už takmer štyri tisícky detí, zatiaľ čo za celý rok 2014 zaznamenali nemocnice necelých sto päťdesiat prípadov.
Úrady pripisujú zvýšený výskyt neurologickej deformácie masívnemu rozšíreniu vírusu Zika, ktoré nemá v dejinách krajiny obdobu. Vírus prenáša komár egyptský (Aedes aegypti), ktorý šíri tiež horúčku dengue alebo žltú zimnicu.
V dôsledku napadnutia vírusom zomrelo podľa zdravotníkov už päť detí, u ďalších štyroch desiatok detských úmrtí sa súvislosť s ochorením prešetruje.
Brazílske úrady tento týždeň oznámili, že vláda investuje do vývoja vakcíny, ktorá by obzvlášť tehotné matky proti nákaze chránila. Proti ochoreniu zatiaľ neexistuje účinný liek.
Výskyt choroby bol zaznamenaný aj v ďalších latinskoamerických krajinách. Brazílska a kolumbijská vláda kvôli nemu odporučili ženám, aby sa snažili dočasne vyvarovať otehotnenia. Vírusom Zika sa v Kolumbii infikovalo už viac než 13.500 ľudí, pričom v krajine môže postihnúť až 700-tisíc osôb
Spojené štáty kvôli šíreniu vírusu vydali varovanie pre tehotné ženy, aby nejazdili do krajín so zaznamenaným výskytom infekcie. Patrí medzi ne Brazília, Kolumbia, Salvádor, Francúzska Guyana, Guatemala, Haiti, Honduras, Martinik, Mexiko, Panama, Paraguaj, Surinam, Venezuela a Portoriko.