Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2016, 00:00

U.S. Navy je najmocnejšie námorníctvo sveta, takto vyzerá v akcii

Po páde Sovietskeho zväzu a konci studenej vojny sa koncepcia bipolárneho rozdelenia sveta rozpadla. Zostala už len jedna superveľmoc, ktorá je najsilnejšou krajinou sveta dodnes.

Nie je to jadrový arzenál, čo robí zo Spojených štátov najdominantnejšiu krajinu planéty. Jadrové zbrane síce nútia svetových lídrov k obozretnosti a udržujú ich tak do istej miery na uzde, ale ony samotné z USA superveľmoc nerobia. Je to najmä absolútna vojenská prevaha USA na mori.

V galérii si pozrite výber fotografií námorných síl Spojených štátov známych ako U.S. Navy:

Spojené štáty k tomu predurčuje aj ich geografická poloha. Prístup do Atlantického aj Tichého oceánu, kadiaľ vedú najdôležitejšie obchodné cesty sveta, sú vynikajúcim predpokladom pre vzostup námornej mocnosti.

USA vojensky ovládajú prakticky všetky oceány a tým aj obchod, ktorý tadiaľ prúdi. Okrem toho im ich námorná dominancia poskytuje ešte jednu mimoriadne významnú výhodu: Zatiaľ čo ich nikto nemôže priamo vojensky napadnúť, USA môžu udrieť kdekoľvek na planéte.

K 15. januáru 2010 v U.S. Navy slúžilo takmer 330-tisíc ľudí, americké námorníctvo vtedy prevádzkovalo takmer 300 vojnových lodí a ponoriek a vyše 3700 lietadiel. Disponuje najväčším počtom lietadlových lodí na svete a je prakticky jediným námorníctvom s globálnou pôsobnosťou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.