StoryEditor

Islamský štát zverejnil video, na ktorom zabíjal chlapec

11.03.2015, 07:47
Autor:
TASRTASR
Popravený rukojemník mal údajne pracovať pre izraelskú tajnú službu.

Militantná organizácia Islamský štát zverejnila v utorok videozáznam zachytávajúci vraždu Palestínčana obvineného zo špionáže pre Izrael - zabije ho dieťa. Informovala o tom agentúra AP.

Trinásťminútový videozáznam sa v utorok objavil na internete. Zachytáva militanta a chlapca v maskáčoch, ktorí stoja za mužom v oranžovej kombinéze, kľačiacim na kolenách.

Militant-bojovník sa na videu vyjadruje vo francúzštine. Tvrdí, že zajatca poslala izraelská tajná služba Mosad, aby donášal na Islamský štát. Rukojemníka identifikoval ako Muhammada Saída Ismáíla Musallama. Varoval tiež, že bojovníci Islamského štátu už čoskoro "oslobodia Jeruzalem".

Následne predstúpi pred rukojemníka chlapec a strelí ho do hlavy.

Pravosť videa nemohla AP bezprostredne potvrdiť. Islamisti ho však zverejnil prostredníctvom svojho mediálneho orgánu Furkán a má znaky predchádzajúcich videozáznamov dokumentujúcich popravy rukojemníkov.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí sa k záležitosti odmietlo vyjadriť. Izraelská domáca bezpečnostná služba Šin Bet uviedla, že tento rok už skôr informovala, že Musallam odišiel do Turecka, lebo chcel bojovať s Islamským štátom.

Musallamov otec Saíd povedal pre agentúru AP krátko po zverejnení videa, že záznam ešte nevidel. Ale dodal, že jeho 19-ročný syn odišiel pred štyrmi mesiacmi do Sýrie bez toho, aby to oznámil rodine.

Čoskoro po odchode informoval Musallam svojho brata, že ide bojovať po boku Islamského štátu. Musallam sa podľa otcových slov neskôr cez internet skontaktoval s rodinou z faktického hlavného mesta extrémistov, z Rakky na severe Sýrie, a povedal, že sa chce vrátiť domov.

"Videl som ho s dlhou bradou a dlhými vlasmi a mal kalašnikov," opísal situáciu otec. "Povedal mi 'Pozri, ocko, mám tu toho už po krk. Je to krajina vo vojne a chcem sa vrátiť.'"

Po vyše mesiaci mala rodina telefonát od neznámej osoby, ktorá povedala, že Musallam ušiel od Islamského štátu, chytili ho na tureckom kontrolnom stanovišti a dali do väzenia Islamského štátu.

"Nechceli ho nechať ísť, lebo keby sa vrátil domov, mohli by ho chytiť Izraelčania a on by im povedal, čo videl. Takže sa ho chceli zbaviť," vysvetlil otec a dodal: "Poznám svojho syna. Vychoval som ho dobre. Som si istý, že nepracoval pre Mosad."

 

01 - Modified: 2007-04-10 08:33:00 - Feat.: 0 - Title: Fico to Leave for South America on Monday Night
01 - Modified: 2023-03-13 13:00:00 - Feat.: - Title: Islamský štát sa prihlásil k atentátu na šiitské centrum na severe Afganistanu 02 - Modified: 2023-03-08 14:12:38 - Feat.: - Title: Syn Slovenky pod vedením Islamského štátu trénuje streľbu z pušky. „Všetky malé deti sa pripoja k džihádu!“ 03 - Modified: 2023-02-28 08:19:07 - Feat.: - Title: Taliban zabil vysokopostaveného veliteľa Islamského štátu. Mal priamo riadiť útoky na diplomatické misie 04 - Modified: 2023-02-07 05:48:09 - Feat.: - Title: Po zemetrasení ušlo v Sýrii 20 mužov z väznice, kde zadržiavajú najmä členov Islamského štátu 05 - Modified: 2023-01-27 06:59:46 - Feat.: - Title: Americká armáda pri zásahu v Somálsku zabila predstaviteľa Islamského štátu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. marec 2023 13:10